Ana Sayfa Mobil Avrupa Genelinde Uydu Konum Sistemi GPS Çalışmıyor

Avrupa Genelinde Uydu Konum Sistemi GPS Çalışmıyor

Yazar: Emirkan Karaduman
Avrupa Genelinde Uydu Konum Sistemi GPS Çalışmıyor

Avrupa’nın çeşitli haber kaynaklarına göre, 12 Temmuz 2019‘dan beri Avrupa’da uydu aracılığı ile konum bulma sistemi GPS çalışmıyor.

Avrupa için GPS sistemleri adına çalışan Galileo sistemi, Cuma gününden bu yana büyük bir kesinti yaşıyor. Sistemin durum sayfası şu anda uydularının 22’sini, Cuma sabahının erken saatlerinde başlayan bir olayın parçası olarak “Kullanılamaz” veya “Test” olarak listeliyor.

Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı (GSA), yaptığı açıklamada, sistemin yer altyapısıyla ve altyapı sistemleriyle ilgili teknik bir olaydan etkilendiğini söyledi.

Kesinti, uyduların Avrupa’daki akıllı telefonlara veya sistemi normalde kullanan diğer cihazlara zamanlama veya konumlandırma verisi sağlayamadığı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yılın Şubat ayından itibaren, 30’dan fazla akıllı telefon modeli, 2017‘den bu yana piyasaya sürülen iPhone’lar dahil olmak üzere Galileo’yu destekliyor ve Galileo sisteminin çalışmaması, bu cihazların konum servisleri olan GPS çalışmıyor hatasına sebep oluyor.

Galileo teknik olarak hala deneme aşamasında olduğu için şu anda kritik uygulamalar için kullanılmıyor ve Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı (GSA) kesintinin arama ve kurtarma gibi kritik hizmetleri etkilemediğini söylüyor.

Kuruluş, kesinti sebebi ile ilgili daha fazla ayrıntı sunmadı. İlerleyen günlerde yaşanan gelişme ve olayları da sunacağını ekledi. Ancak sanayi yayınına göre, Global Navigation Satellite System (GNSS)‘de yaşanan problemlerden dolayı İtalya’da bulunan bir Kesin Zamanlama Tesisi’ni suçluyor. Bu tesis Galileo uydularına sistem saati verisi sağlar.

Avrupa Birliği’ne ait olan ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından işletilen Galileo sistemi, ilk olarak Aralık 2016’da Küresel Konumlama Sistem (GPS)’e alternatif olarak lanse edildi. Sistem, iki test denemesi sonrası, piyasaya sürülmesiyle birlikte 20 operasyonel uydudan oluşuyor ve 2020 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesi planlanıyor.

Geçen yıl, Federal İletişim Kurulu (FCC), Amerika Birleşik Devletleri telefonlarının Galileo’ya daha doğru zamanlama için bağlanabileceğini açıkladı. Ayrıca konum güvenirliğinin daha güvenli olacağını da belirtti.

Bununla birlikte, özellikle Avrupa Birliğini’nin yabancı uydu navigasyon sistemlerine olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığından, bu yaşanan kötü olay, Galileo için oldukça kötü bir durum.

GPS Sistemi Nasıl Çalışır?

Uydulardan yararlanılarak gerçekleştirilen GPS sistemleri, elektromanyetik dalgalar kullanılarak uydulardan, kullanıcılara veri akışı sağlanmaktadır. Her GPS uydusu konum belirleme amaçlı olarak iki temel frekansa sahip olur.

Bunlar L1 (link 1) ve L2 (link 2) olarak adlandırılır. GPS sisteminde çift frekans olmasının amacı; L1 frekansının kesilmesi ya da elektronik bir sistem karışıklığına maruz kalması durumunda L2 frekansının yedek frekans görevi görmesi ve çift frekans özelliğinden yararlanarak iyonosferik düzeltme olanağı sağlamasıdır.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At