Bilgisayar Toplamak İsteyenlere Güzel ve Yardımcı Öneriler

Yazar: Eren Coşkun
Bilgisayar Toplamak İsteyenlere Güzel ve Yardımcı Öneriler

Oyun oynamayan insanların bile oyunlara ilgi duyduğu ve bilgisayar kullanmamış insanların bile bilgisayar kullanmak istediği bu zamanlarda bilgisayar toplamak isteyenlere güzel öneriler veriyoruz.

Bilgisayarlar artık günümüzde hayatın bir parçası olmaya başladılar. Ancak insanlar bilgisayar satın alırken çevresinin sözüne uyup bazen hata yapabiliyorlar. Bilgisayar satın almak konusunda hata yapmak sizin ilk aylardan içinizi yemeye başlayabilir. Bu yüzden ne için hangi bilgisayar alınması gerektiğini size bu makalede kısa ve öz bir şekilde tanıtacağız.

İlginizi Çekebilir:  Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasıl Bir Sistem Almalıyım?

İlk öncelikle odak noktanızı belirlemek zorundasınız. Örneğin, oyun odaklı bir sistem almak istiyorsanız ve bu oyunlar görüntü odaklı ise ekran kartına fazlasıyla önem vermek zorundasınız. Size şöyle bir işlemci ekran kartı örneği verelim; Intel Core i7 ve Nvidia GTX 1660 ekran kartı yerine Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 işlemci alıp Nvidia RTX 2060 serisi bir sistem seçimi oyun odaklı bir sistem olarak size fazlasıyla etkisini belirtecektir. Bu 2 Ekran kartı arasında 25 – 30 FPS fark ediyor.

Odak noktanız müzik, programlama gibi işlemlerse işlemciye fazlasıyla öncelik verip, ekran kartına daha az bir miktar ödeyerek bilgisayarınıza daha güçlü bir işlemci satın alabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz sistem örnekleri gibi burada Intel Core i7, i9 veya AMD Ryzen 7, Ryzen 9 serisi bir işlemci tercih edip ekran kartını da size yetecek şekilde Nvidia GT 1030, GTX 1050, GTX 1060, GTX 1650 veya bu ekran kartlarının AMD karşılığından; RX 580, RX 5500 XT, RX 570 gibi ekran kartlarını tercih edebilirsiniz.

Nasıl Bir İşlemci Tercih Etmeliyim?

İşlemci, ekran kartı ve RAM satın alımı yaparken yaptığınız seçimler fazlasıyla önemli. Örneğin AMD Ryzen bir sisteme Intel’e göre daha güçlü RAM’ler satın almak zorundasınız. Çünkü AMD’nin çalışma gücü birazda olsa RAM’lere bağlı diyebiliriz. Şu an Ryzen ve Intel işlemciler oyun içinde, iş içinde fazlasıyla başa baş giden kaliteli parçalar üretiyorlar. Ancak farklı bir odak noktası ise depolama seçimidir.

İlginizi Çekebilir:  Android Tablete Windows 10 Kurmak

Depolama ne kadar çok arkaya atılsa da gerçekten çok önemli bir detaydır. İşlem odaklı çalışan insanlar işlerinin daha hızlı yürümesini istedikleri için İşlemci ve SSD birliği kurmalılar. Bu yüzden NVMe tarzı fazlasıyla hızlı depolama seçmek gerçekten bu sistemler için çok önemli. Ancak oyun odaklı sistemlerde normal SSD’ler ve HDD’ler kullanılabilir. Sonuç olarak oyunlar çoğunlukla harita yüklemesini işlemciler üzerinden yaparlar.

Ana Kartı Neye Göre Seçmeliyim?

Sistem için Anakart, İşlemciye ve RAM’lerin hızlarına göre seçilmelidir. Bu seçimler oldukça önemlidir, RAM’lerin hızlarına ve işlemcinin soket tipine uyumlu Anakart seçilmedilir. Örneğin Anakartın çalışma frekansı RAM’lerden düşükse RAM’ler daha düşük Anakarta uygun olan MHz’de çalışacaklardır. Son olarak güç kaynağı da sisteme göre hesaplanıp, ağır yükte kaç watt tüketeceklerine göre hesaplanıp satın alınmalıdır.

Bilgisayar satın alınırken bu detaylara önem verilmesi gerekiyor. Çünkü yapılan hataların düzeltilmesi tekrardan para harcamaya sebep oluyor. Bunun yerine en baştan hata yapmadan kusursuz bir bilgisayar toplanması en iyisi olur. Şimdiden bilgisayar satın alacak insanlara iyi günlerde kullanmasını diliyoruz.

Önerilen Haberler

1 yorum

Wrictuk 29 Eylül 2020 - 00:41

Bu rehberin yenisini yapabilir misiniz? Bilgisayar toplamak istiyorum, yenisi çok işime yarar.

Cevapla

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku