Ana Sayfa Donanım Bilgisayara Hackintosh Kurmak: Elveda Ekran Kartı

Bilgisayara Hackintosh Kurmak: Elveda Ekran Kartı

Yazar: Eren Coşkun
Hackintosh Kurulmuş Bir Bilgisayar

Günümüzde MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayara yüksek fiyatlar vermek istemezseniz, Hackintosh kurmayı deneyebilirsiniz.

İşletim sistemlerinden anlayan herkesin bildiği üzere MacOS işletim sistemi, aşırı kontrolün olmadığı, yapılacak işe odaklanmak için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Ben ise oyun seven birisi olarak biraz MacOS kullanıp, yani bu durumda Hackintosh kullanıp, deneyimlemek istedim. Ancak işler istediğim gibi gitmedi.

Yaklaşık 2 gün boyunca sadece MacOS işletim sistemini Boot işlemine sokma konusunda yaşadığım problemleri halletmeye çalıştım. Boot dediğimiz olay; İşletim sisteminin başlatılması ve bilgisayar üzerinde çalışmasıdır. Ancak işler istediğim gibi gitmedi ve tonlarca hatayı çözmek için çok uzun bir vakit harcadım.

Bu uzun, adeta beyin yakan ve zorlu işlemler sonrasında gayet performanslı çalışan Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarımı, deyim yerinde ise yaşlı bir Dede haline getirdim. Gereken her şeyin tam olarak yerine geldiğini düşünürken bir anda karşıma “MacOS bilgisayarınıza yüklenemedi.” yazısı çıktı.

Hackintosh Denemelerim Yüzünden, Ekran Kartım Yandı

Böyle sorunlara toplamda 3 gün vakit harcadım. Fark etmediğim bir şey vardı; Ben Boot ederken ki ekran saatlerce açık kalırken, ekran kartı da monitöre görüntü vermek için açıktı ancak herhangi bir sürücü çalıştıramadığından dolayı fanları dönmüyordu. Ben bu durumdan biraz korkup, Windows’a geri geçmek için ana kartın temel işletim sistemi olan BIOS dahil her şeyi fabrika ayarlarına çevirdim ve format atmadan bilgisayarı açtım.

Daha sonra arkadaşlarımla CS:GO oynamak istediğimde karşılaştığım FPS değeri ve kırılmalar inanılmazdı. Sahne geçişlerinde neredeyse kareleri sayabiliyordum. Adeta fotoğraf görüntülüyor gibiydim. Nvidia GTX 1060 gibi güçlü bir ekran kartı, sanki Intel HD Graphics gibi çalışıyordu. Aslında daha bile kötüydü.

Hackintosh kurma girişimimden önce aldığım değerler, ortalama 550 FPS civarında diyebilirim. Fakat deneyip, vazgeçtikten sonra CS:GO‘da aldığım 18 FPS ve hatta 8 FPS‘e kadar düştü. Gerçekten ilk seferinde inanmayacak gibi oldum. Daha sonra bu konuyu çözmek için DDU isminde ekran kartlarının sürücülerini tamamen temizleyen bir program kullandım. Sürücüleri yeniden kurdum ve yine de aynı sorunu yaşamaya devam ediyordum.

Daha sonra “Belki de format atıp, Windows’u sıfırdan kursam daha mantıklı olacak.” diye düşündüm. Format attığımda ise hiçbir şey düzelmeden aynı şekilde sorunlar yaşamaya devam ediyordum.

Acaba gerçekten ekran kartında mı problem var diye düşünmeye başladığımda, Intel grafik birimini kullanmaya karar verdim. Nvidia GTX 1060 ekran kartımı çıkarttım ve ana kart üzerindeki görüntü çıkışlarına geçiş yaptım. Intel işlemcim bile akıcı bir şekilde CS:GO oynamama izin veriyordu.

Hackintosh kurmayı denerken yaklaşık boot ekranında 18 saat kadar kaldım. Bilgisayar, ekran kartını sürekli olarak yüksek seviyede kullanıp, oldukça ısıtmıştı. Fanları ise MacOS işletim sistemi tarafından kontrol edilemediği için aşırı ısındı ve yandı. Yüksek ihtimalle kartın kendi işlemci bölümü olmamak ile birlikte iç fonksiyonlarında sorun oluştuğunu düşünüyorum. Kısacası sadece bir merak uğuruna ekran kartımı şuanda oyun oynanamayacak hale getirdim.

Yorumlarda, tebriklerinizi bekliyorum. Siz siz olun, Hackintosh kurmayı denemeyin. Çünkü öyle bir risk almaya gerek yok. Eğer çok istiyorsanız sanal bir şekilde, Windows 10 içerisinde kurulum yapabilir ve böyle risklerin oluşmasını kesinlikle engelleyebilirsiniz.

Spoiler İçeren Saygı Bölümü

Bunu yapmazsam olmazdı. Kişisel bilgisayarımın içerisindeki çok sevdiğim ekran kartını kaybettim ve sevgili TeknoBaze ekibine bu üzücü haberi vermek için bir video hazırladım.

Dikkatli olun! Bu video içerisinde Avengers: Endgame‘den çok büyük bir spoiler mevcut.

Yine de filmi izleyenler için bu videoyu, sizlere de sunmak isterim;

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At