Ana Sayfa Popüler Haberler Çin Güçlü Bir Kripto Para Birimi Oluşturma Misyonu İçinde

Çin Güçlü Bir Kripto Para Birimi Oluşturma Misyonu İçinde

Yazar: Emirkan Karaduman
Çin Kripto Para Birimi

Çin, Bitcoin Madencilerini ağır düzenlemeye getirdi. Artık ülke kendi dijital para birimini oluşturuyor ve rahat benimseneceği düşünülüyor.

Bu, dünyanın ilk egemen dijital para birimini gördüğümüz yıl olabilir. İlk olarak beş yıldan fazla bir süre önce tartışılan Çin’in DCEP’si (Dijital Para Birimi / Elektronik Ödemeler kısaltması) tamamlanmak üzere.

Çin merkez bankası dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun’un sunumlarına göre, Çin’in DCEP’yi en kısa sürede serbest bırakmaya hazır olduğu açık.

Bu sunumlarda Mu, bitcoin gibi mevcut kripto para birimlerine gömülmüş merkezi olmayan özlemlerle tam bir tezat oluşturan bağımsız bir dijital para birimi vizyonunu açıkladı.

2009 yılında gizemli Satoshi Nakamoto tarafından dünyaya piyasaya sürülen Bitcoin, kullanıcıların yerleşik finansal sistemi ve kapıcılarını bozmalarını sağlarken anonimlik ve güvenlik sağlayacak merkezi olmayan bir küresel para biriminin tekno-ütopik bir vizyonuna dayanıyor.

Bu teknolojinin temelini oluşturan blok zincirdir. Kümelerdeki işlemleri veya zinciri oluşturan blokları bir araya getirmek için gerekli olan zor hesaplama problemlerini çözmek için ağır işlemciler kullanan madenciler, madeni paralarla yaptıkları çabalardan dolayı ödüllendirilir.

Dünyanın dört bir yanındaki madencileri, blockchain’e algoritmik olarak katkıda bulunarak madeni paralar için rekabet etmeye zorlayarak, işlemleri hem merkezi hem de hacklenemez duruma getiriyor.

Çin Kripto Para Birimini Ayrı Kılan Faktörler

Şanghay merkezli bir blok zinciri danışmanlığı olan VoneChain Technology CEO’su Terry Liu, piyasaya sürülmesiyle ilgili projelerde yakından çalışan DCEP ile bitcoin gibi mevcut kripto para birimleri arasında üç ana fark var.

İlk olarak, temel değer kaynağı farklıdır. Bitcoin ve ilgili para birimleri mayınlı, yani kaynak bir merkez tarafından merkezi olmayan ve kontrol ediliyor.

DCEP devlet tarafından onaylanmıştır ve DCEP ile ilgili olarak kayıtlı 50’den fazla patentin belirttiği gibi, planlar para birimini geleneksel bankalar ve para sistemi aracılığıyla dağıtmaya yöneliktir, bu da onu tamamen merkezileştirir ve geleneksel kağıt paranın serbest bırakılmasına benzer.

İkincisi,blockchain defteri hükümet tarafından kontrol edileceği ve sisteme dağıtılmayacağı için temel teknoloji farklıdır.

Son olarak, normal bir para birimi gibi çalışacak ve ticari sisteme entegre edilecek şekilde tasarlanmıştır. Defter hükümet tarafından tutulduğundan ve madencilik düğümlerine dağıtılmadığından, para biriminin bitcoin ile ilişkili zaman gecikmeleri olmayacaktır, bu da günlük durumlarda kullanılmasını pratik hale getirir.

Ayrıca, hükümet tarafından serbest bırakıldığı ve Yua’nın değerine sabitlendiği için, kesirler halinde işlem görmeyecektir.

Sorunsuz olması muhtemeldir; çoğu tüketici DCEP ile mevcut dijital ödeme platformlarını kullanmak arasında gerçekten büyük bir fark olmayacak.

Şangay merkezli bir pazarlama ajansı Reuter Communications’ın kurucu ortağı Chloé Reuter,Dijital yerliler olarak Çinliler daha fazla kolaylık ve altyapıyı hayatlarına entegre ediyor” dedi.

Yasa Dışı Sorunlar Devam Ediyor

Ant Financial (Alibaba’nın bir bölümü) ve Tencent tarafından işletilen ülkedeki en büyük iki dijital ödeme platformu, çeyrek başına trilyonlarca dolar ödemeyi zaten ele alıyor.

İnsanlar mobil ödemelere o kadar alışkınlar ki, hükümet satıcılara kağıt para kabul etmemenin yasa dışı olduğunu hatırlatmak zorunda kaldı.

Reuter,WeChat Pay ve Alipay sayesinde nakitsiz harcamalarda zaten çok kullanılan bir popülasyonla beraber başka bir dijital ödeme şekliyle başa çıkmak yeni bir durum yaratmaz” dedi.

Çin’in Bitcoin’deki ilk yatırımcılarından Jingyang,Hükümet her zaman inşaat altyapısının hükümdarlığını aldı. Tıpkı limanlar ve demir yolu inşa ettikleri gibi, şimdi de gelecekteki gelişmeler için gerekli olan dijital altyapıyı inşa etmeye hazırlanıyorlar” dedi.

Hükümeti DCEP’yi başlatma kararına yönlendiren bir dizi faktör var. Bitcoin veya Ethereum merkez bankalarına ve eski finansal kurumlara aykırıdır. Bu yüzden Çin, 2017’de başlayan ilk para tekliflerini ve borsaları Çin’deki sunuculardan ticaret yapmaktan veya yurt dışında kolayca değiştirilemeyen ülke para birimi olan Çinli Yuan’ı yasaklayan bir dizi yasayı düzenleyerek ülkede kripto para birimlerini engellemek için bu kadar kararlı bir şekilde çalıştı.

Kripto Madenciliğini Çin’de Neden Yasaklandı?

Geçen yıl hükümet kripto madenciliğini yasakladı, düzenlemelerden önce dünyadaki bitcoin’in %70’i Çin’de çıkarıldı.

Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu’nun (NDRC) eski bir üyesi, “Çin sosyal istikrarla son derece ilgileniyor. Kripto para birimleri sermaye uçuşuna izin verdiği için risk oluşturur” dedi.

Ülke, büyük miktarda para biriminin ülke dışına taşınmasını önlemek için tasarlanmış katı para birimi düzenlemeleri kullanmaktadır.

Kripto, insanların bu düzenlemeleri fark etmelerine izin verdi ve Xi Jinping’in agresif yolsuzlukla mücadele kampanyası tarafından bir diken olarak görüldü, çünkü yolsuz memurlar onları anonim olarak ülkeden para sifonlamak için kullanabilirler.

DCEP, Çin’in finansal araçları üzerindeki kontrolünü korurken dijital çağa doğru ilerlemesine izin veriyor.

Merkez Bankası’ndan Mu, bankanın DCEP üretme motivasyonunun parasal egemenliğimizi ve yasal para birimini korumak için olduğunu açık bir şekilde dile getirdi.

Eski NDRC üyesi, Facebook’un uzun zamandır tartışılan dijital para birimi olan Libra şu anda ABD’de düzenleyici zorluklar yaşıyor, Çin böyle bir durum yaşanmaması açısında bu durumu özellikle göz önüne getirdi.

Bu hareketlerin arka planında ticaret savaşı ve Çin’in ABD dolarının egemen olduğu finansal sistemden ayrılmaya çalışma arzusu vardı.

Eski NDRC üyesi,Filipinler ile ticaret yaptığımızda ve düzenli finansal sistemi kullandığımızda, ikimiz de dolara katkı sağlıyoruz. Bu ticaretten dahi faydalanan sadece ABD oluyor” dedi.

Çin, kemer ve yol girişiminin bir parçası olarak ticareti küresel olarak genişletirken, DCEP, Çin’in önemli finansal özerklik ve ABD’ye daha az maruz kalma potansiyeli taşıyor.

Çin’in bu arenadaki hareketleri, dijital para birimlerinin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacak ve onları yaratılışlarını teşvik eden merkezi olmayan ideallerden dramatik bir şekilde uzaklaştıracak.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At