Ana Sayfa Mobil Çin’in İngiltere Büyükelçisi Huawei Sorunuyla İlgileniyor

Çin’in İngiltere Büyükelçisi Huawei Sorunuyla İlgileniyor

Yazar: Emirkan Karaduman
İngiltere Büyükelçisi ve Huawei

Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming, Huawei İngiltere’nin 5G ağında bulunan Tory politikacılarının farklı çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Bazı üst düzey muhafazakarlar, hükumetin Huawei’ye ağda bir rol verme kararıyla ilgili endişelerini dile getirmek için Tory Milletvekillerine dilekçe yazdılar.

Grup, dört eski kabine bakanı da dahil olmak üzere, yüksek riskli satıcıların şimdi dışlanmış veya zaman içinde aşamalı olarak kaldırılmasını istiyor.

Çin’in İngiltere Büyükelçisi olan Liu Xiaoming, bu konu hakkında bir açıklamada bulundu;

Bence yaptıkları şey bir tür cadı avı. Huawei, özel bir şirket ve Çin hükumetiyle ilgisi yok. Sahip oldukları tek sorun, bir Çin şirketi olması.

İngiltere Büyükelçisi Serbest Piyasa Ekonomisine Değindi

Birkaç üst düzey muhafazakâr, Huawei İngiltere’nin yeni nesil mobil internet ağına dahil olması konusunda bir güvenlik riski oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu ve Boris Johnson hükümetine karşı ilk önemli tehdit barındıran Commons (halkın tabakalaşması) isyanına yol açabilir.

Ancak Bay Liu, firmanın Çin devletinden tamamen bağımsız çalıştığını ve 5G alanında lider olduğunu söyledi ve şu şekilde ekledi;

İngiltere Başbakanının, Huawei’yi tutmaya karar vermesinin nedeni; İngiltere için çok iddialı bir plana sahip olması. 2025 yılına kadar İngiltere’de 5G teknolojisini, kapsama alanına almak istiyor ve Huawei, bu konuda İngiltere’ye çok yardımcı olabilir.

Ancak hükumetin, serbest ekonomi ilkesine uygun olmadığını söyleyerek, İngiltere’nin, Huawei’nin katılımını üstlendiği %35 sınırını eleştirdi. Ayrıca Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming, İngiltere’nin ancak kendi bağımsız dış politikası olduğunda harika bir 5G teknolojisine sahip olabileceğini düşünüyor.

Huawei İçin Daha İyi Çözüm Nasıl Gelir?

Dış İşleri Bakanı Dominic Raab, Huawei kararının güvenlik uzmanları tarafından yapılan titiz bir incelemeyi izlediğini ve firmanın katılımının kısıtlanacağını söyledi. Ancak kıdemli Muhafazakarlar, Çinli firmaya alternatifler sunacaklarını söylediler.

BBC tarafından yapılan bilgi doğrultusunda Sir Iain Duncan Smith, Owen Paterson, David Davis, Damian Green, Tobias Ellwood ve Bob Seely‘nin mektubu bazı milletvekillerinin daha iyi bir çözüm bulmak için çalıştıklarını söyledi.

“Kritik ulusal altyapımıza yalnızca güvenilir satıcıların birincil yüklenici olarak izin verilmesini sağlayacak bir yöntem belirlemeye çalışıyoruz. Güvenilir satıcılar, adil pazar rekabeti, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, veri gizliliği ve zorlayıcı olmayan devlet kurumlarına sahip ülkelerden gelen şirketler olacaktır.”

İmzacılar, hükuemetin İngiltere’nin altyapısında yüksek teknolojiyi güvenilmeyen, yüksek riskli satıcılardan hariç tutmasını istediklerini belirttiler.

Askeri Dışlanma Konusu Dikkat Çekti

Mektup, A.B.D. Başkan Yardımcısı Mike Pence‘in, İngiltere’nin kararıyla derinden hayal kırıklığına uğradığını söylemesinin ardından geldi. İngiltere hükumeti, Huawei’nin 5G ağındaki rolü konusunda kısıtlamaların olacağını söyledi.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At