Disney, Facebook Reklamlarına Harcadığı Parayı Azalttı

Yazar: Kağan ARCAEL
Disney Logosu

Eğlence sektörünün en büyük ve değerli ismi olan Disney, Facebook ve Instagram için harcadığı parayı büyük ölçüde azalttı.

Disney’in, dünyanın en büyük ve aktif iki sosyal medya platformu olan Facebook ve Instagram’a yaptığı sosyal medya reklamlarının bütçesini, öncesine göre yok denebilecek kadar az bir miktara düşürdü.

İlginizi Çekebilir:  Twitter, Hackerlerın 8 Hesaptan Veri İndirdiklerini Söylüyor

Disney Neden Reklam Bütçesini Düşürdü?

Bu şaşırtıcı hamlenin temel sebebi, dünyanın en değerli eğlence sektörü şirketi olan The Walt Disney Company açısından, Instagram’ın da sahibi olan Facebook’un politikaları olduğu açıklaması yapıldı. Facebook’u söz konusu iki sosyal medya platformunda bulunan Disney hesapları içerisinde yaşanan nefret dolu konuşma ve yanlış bilgi paylaşımıyla ilgili hiçbir adım atmamasına bağlıyor.

Uluslararası birçok değerli şirket gibi The Walt Disney Company de bu durumdan hiç hoşnut değil ve değişmesini talep ediyor ki daha önce bu hamleyi yapan birçok uluslararası değerli şirkete katılarak, reklam bütçelerini çok büyük ölçüde kesti.

Bir ay süren #StopHateforProfit boykotu, Anti-Defamation League, NAACP, Color of Change ve Sleeping Giants gibi bir sivil haklar örgütleri koalisyonu tarafından düzenlendi ve 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Bu yürürlülüğe dünya genelinde oldukça başarılı ve uluslararası sahnete boy gösteren Hershey, Honda, Ben&Jerry ve GSM operatörü Verizon gibi şirketler katıldı.

Geçmiş zamanda bu boykota katılan, dolayısı ile reklam bütçelerinde düşüşe giden, yani Facebook ve Instagram’da daha az reklam kampanyası yürüten şirketler arasında Coca-Cola, Lego, Starbucks, Unilever ve Microsoft gibi dev markalar vardı. Bu şirketler ise planlanana göre reklamlarını 2020 yılının Ağustos ayına kadar Facebook ve Instagram’da askıya almıştı.

İlginizi Çekebilir:  Twitter, Hackerlerın 8 Hesaptan Veri İndirdiklerini Söylüyor

Wall Street Journey’e göre The Walt Disney Company, Facebook’taki Disney Plus akış hizmeti için reklamları duraklattı ve bu hamlenin üstüne Netflix’e bir diğer rakip olan Hulu da Instagram ve Facebook reklamlarını duraklattı.

Dünyanın en değerli eğlence sektörü şirketi, 2020 yılının ilk yarısında Facebook’ta sadece A.B.D.’yi hedefleyen Disney Plus reklamları için yaklaşık 210 milyon dolar harcadığını bildirdi.

Disney, bu açıklamanın ardından hiçbir gönderisine gelen yoruma cevap vermedi. Bir Facebook sözcüsü, geçen ay yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Nefret söyleminin kaldırılması ve eleştirel oylama bilgileri sağlanması konusunda önemli çalışmalara odaklanmaya devam ediyoruz.”

Facebook Sözcüsü

Önerilen Haberler

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku