Ana Sayfa Donanım eGPU Nasıl Yapılır ve Gerçekten İşe Yarar mı?

eGPU Nasıl Yapılır ve Gerçekten İşe Yarar mı?

Yazar: Eren Coşkun
eGPU Nasıl Yapılır?

eGPU sayesinde kullanmadığınız dördüncü nesil işlemcili ve hatta daha yeni modellerde laptop cihazları tekrar hayata döndürebilirsiniz. Şimdi o laptopları şahlandırmak gerçekten işe yarayacak mı onu öğreneceğiz.

Günümüzde toplama veya direkt toplu kasa olarak bilgisayar almak oldukça masraflı. Üstüne günümüz oyunlarının hepsini oynatmak istiyorsanız en az 3000 TL gibi bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca kulaklık, monitör, klavye ve diğer ekipmanlar derken bu fiyat fazlasıyla yükseliyor.

Laptopların grafik işlemcileri temelde çok güçlü olmasa da işlemcileri ekran kartlarını destekler. Eğer evinizde laptopla oyun oynamak istiyorsanız daha çok güç isteyen oyunlar için eGPU sistemini tercih edebilirsiniz. Tabii pahalı bir Windows laptop aldıysanız zaten eGPU gerekmeyecektir.

Bu eGPU konusunu, kendi kişisel laptop cihazım üzerinden örnekler vererek anlatmayı deneyeceğim.

eGPU Nasıl Yapılır?

Ben kişisel mobil bilgisayarım olarak HP 250 G5 adlı cihazı kullanıyorum. Kendisinin 8 GB, DDR4 bellekleri ve Intel i5 7200U model bir işlemcisi var. Eğer oyun oynayacaksanız, “U” eki olan işlemcileri pek önermiyorum ama fiyatı normal işlemcilere göre daha uygun.

eGPU işlemini gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan iki adet ek parça mevcut. Bunlardan biri PCI kartı, diğeri ise Power Supply.

  1. Gerekli PCI kartı ve Power Supply’ı aldığımız zaman laptopunuzun içini açarak, Wi-Fi kartını çıkartıyorsunuz. Wi-Fi kartını çıkarttığınız için USB tabanlı ayrı bir Wi-Fi adaptörüne ihtiyacınız olacak.
  2. Daha sonra PCI kartı yanında gelen kabloları, Wi-Fi kartını çıkarttığınız yere takıyorsunuz. Bu sayede Mini PCI slotunu, normal ekran kartının oturabileceği PCI slotuna dönüştürmüş oluyorsunuz.
  3. Daha sonra ekran kartına gerekli güç kablolarını takıyorsunuz. Laptopu ve güç kaynağı adı verilen Power Supply parçasını fişe takıyorsunuz.
  4. Daha sonra cihazın altından kablo çıkacağı için o kablonun geçebileceği bir bölüm ayarladığınız zaman rahat bir şekilde laptopunuzun altını kapayabilirsiniz.

  5. En son işlem olarak ekran kartından HDMI kablosu ile monitöre veya laptop ekranına bağlayabilirsiniz.
  6. Windows işletim sistemi içerisinden grafik kartınıza uygun sürücüleri kurmanız gerekiyor. Aksi takdirde ekran kartınız düzgün çalışmaz.
  7. En son, en küçük fakat en önemli işlemlerden biri ise sürücüler sonrası ayarlar. Bu esnada ise Windows 10 içerisinde bulunan “Ayarlar” paneli içerisinden “Grafik Ayarları” kısmına gelmeniz gerekiyor. Bu ekranda istediğiniz programların, GPU tarafından kullanılmasını işaretlemeniz gerekiyor.

Ekran kartı, sıcaklık konusunda bir sorun çıkartmıyor çünkü normal bir bilgisayar kasası içerisinde gibi davranıyor. Ben bu testte Nvidia GTX 960 ve Corsair 400W Power Supply kullandım.

Aslında bu işlem, bilgisayarınızı oldukça hızlandıran bir durum. Fakat tabii bizim için masraflar ve maliyeti de çok önemli. Kendi eGPU kurulumum için harcadığım para, aşağıdaki listede mevcut;

  • Nvidia GTX 960 2GB Modeli: 350 TL (İkinci El)
  • eGPU PCI Kartı: 100 TL (Kaliteli Almanız Daha Sağlıklı)
  • Corsair 400W Power Supply: 150 TL

Yani yaklaşık 450 TL ile 700 TL arasında laptoplarınızı olduğundan çok daha güçlü yapabilirsiniz. Ayrıca sizin için oyun testleri de gerçekleştirdim. Yaptığım testlerde çok güzel sonuçlarla karşılaştım.

Normalde iş bilgisayarı olan bir laptop, Grand Theft Auto 5 oyunu içerisinde Very High ayarlarda ve 1080p çözünürlükte 55 – 65 FPS ortalaması değerler sergiledi. Yani demek şudur ki; eGPU ile laptoplarınızı şahlandırabilirsiniz!

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At