Ana Sayfa İnceleme En Kapsamlı iOS 13 İncelemesi ve Ayrıntılı Özellikleri

En Kapsamlı iOS 13 İncelemesi ve Ayrıntılı Özellikleri

Yazar: Kağan Arcael

Teknoloji devi Apple, performans iyileştirmeleri üzerine inşa edilmiş ve telefonlarımızı güçlendiren iOS 13 işletim sistemini yayınladı.

Açıkçası yeni mobil işletim sistemi büyük ve gösterişli gibi görünüyor. Kullanıcıları yeni karanlık tema sistemi ile şaşırtmak isteyen Apple, Haritalar, Fotoğraflar ve hatta Hatırlatıcılar gibi uygulamalar için çarpıcı güncellemeler hazırlamış. Ayrıca yeni bir klavye kaydırma hareketi ve arayüz geliştirmeleri gibi gecikmiş eklemeler de yeni sürüme dahil.

Güzel ve büyük değişiklikler olsa da, büyük ölçüde kozmetik tarafına odaklanılmış bir sürüm gibi görünüyor. Bu noktada iOS’in kristalleşmeye başladığı hissine kapılmamıza neden oluyor. Daha iyisi ya da kötüsü için şu an sahip olduğumuz şey, bir akıllı telefon işletim sisteminin ne olması gerektiğine dair Apple’ın vizyonudur.

Bu vizyon, açıkça iOS 13’ün çok büyük bir kısmının, Apple’ın kendi uygulamalarını ve hizmetlerini, sistemdeki karanlık modu kodlama gibi uzun zaman önce belirledikleri standartlara geri döndüğü noktaya getirmek için harcadıkları gerçeğinde açıkça görülmektedir. Uygulamaların kendileri için çaba sarf etmesine izin vermek yerine, geniş çapta bir seviyeye odaklanmış.

Sonuçta karşımızda tam teşekküllü bir revizyon yerine, daha küçük güncellemeler ve iyileştirmelerden oluşan bir mobil işletim sistemi sürümü var. Neredeyse iOS 12 gibi düşünün. Fakat karanlık tema gibi bazı görsel geliştirmeler ekleyin. İşte karşınızda iOS 13 işletim sistemi!

iOS 13 Hangi Cihazlarda Kullanılabilecek?

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod Touch (7. Nesil)

Maalesef mobil işletim sistemi sürümünü iPhone 6 / iPhone 6 Plus ve alt model cihazlar kullanamayacak.

iOS 13 ile Gelen Karanlık Mod
iOS 13 ile Gelen Karanlık Mod

Performans

iOS 13’ün birkaç yeni başlık özelliği var ve hepsine değineceğim. Fakat önce bilmeniz gereken en önemli şey var; En azından şu anda iOS 13’ün Apple’ın normal kalite standardına uymadığıdır. Muhtemelen hemen güncellemek, size büyük bir zarar vermeyecektir fakat zarar verme ihtimali var.

iPhone’umda son birkaç aydır iOS 13‘ü ve 10 Eylül 2019 tarihinde çıkan iOS 13.0 Beta sürümünden beri kullanıyorum ve iOS güncelleme deneyiminin bir parçası olan yıllık yavaşlamayı yaşamadım. Apple’ın geçen yıl iOS 12 ile sunduğu güç artışını, bu sürümde yaşamadım.

Bugün bütün müşterilerine yeni işletim sistemini yayınlayan Apple, iOS 13 ile adeta dışlanmış gibi hissetmeme sebep oluyor. Kendi testlerim ve TeknoBaze ekibinin gerçekleştirdiği testler arasında çok sayıda önemli hata keşfettik. Rastgele uygulamalar sadece açılırken çöküyor, hücresel sinyaller düşüyor, kamera uygulaması yavaşladı, resimler rastgele yeni tarihlere atadı, AirDrop’u kullanamadık, metin alanı bazen mesajlarda ve daha birçok yerde yanlış çıkıyor. Muhtemelen tüm bu sorunlara rastlamayacaksınız ancak bazılarına maruz kalma olasılığınız çok yüksek.

Apple, iOS’un 13.0 sürümünün henüz bitmediğini itiraf etti. Şirket, iOS 13.1’in, yazılımın tablet sürümü olan iPadOS ile birlikte iOS 13’ün piyasaya sürülmesinden yalnızca birkaç gün sonra geleceğini duyurdu. Apple, hemen gelecek yama ile birlikte Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı‘nda açıklanan diğer özelliklerden bazılarını iOS 13’e getirmeli ve bazı hataları düzeltmelidir.

Karanlık Tarafa Hoş Geldiniz: iOS 13 ve Koyu Tema

Karanlık Tema, kullanıcının karşı karşıya kaldığı içerik açısından muhtemelen en büyük özellik. Platformdaki hemen hemen her uygulamanın görsel bir kopyasıdır ve bol miktarda yutturmacaya sahiptir. Şimdiye kadar mobil cihazlar için yapılmış en iyi karanlık tema diyebilirim.

Tüm birinci taraf uygulamaları için hala karanlık sürümleri yayınlamayan Google’dan farklı olarak Apple, iOS 13 için tüm büyük uygulamalarında karanlık tema sistemini desteklemeyi başarmış. Demek ki o kadar da zor değilmiş Google!

Kullanmak için temelde iki seçenek var; İki mod arasında geçiş yapan bir saat ve güneş tabanlı otomatik sistem ve elle ayarlamak. Örneğin ben ilk başta sürekli olarak karanlık temayı kullandım. Bir süre sonra sıkılmaya başladım ve güneş bazlı sisteme geçtim. Güneş bazlı sistem, beni rahatlattı.

Daha ayrıntılı bir kontrolü çok isterdim. Özellikle Siyah-Beyaz metinlerin büyük bloklarını okumaktan hoşlanmayan biri olarak, belirli uygulamaları (Slack gibi) otomatik olarak değiştirmeyi devre dışı bırakmak iyi olurdu. Bu gibi bazı eksikleri olsa da iOS 13 karanlık teması, genel olarak güzel olmuş.

Fotoğraflar

Karanlık Mod, Apple’ın iOS 13’e en yeni ilavesi olabilir ancak güncellenen Fotoğraflar uygulaması, söz konusu sürümün muhtemelen en iyi kısmı. Apple, bu konuda iki büyük değişiklik yaptı; Öncelikle değinmemiz gereken konu Fotoğraflar uygulamasının tasarımını tamamını yeniden tasarlaması. Yıllarca birikmiş fotoğraflarınız arasında geçiş yapmayı kolaylaştırdı ve hem resimler, hem de videolar için muhtemelen üçte birini tutacak ciddi bir düzenleme araçları seti ekledi.

En basit ama etkili değişiklik uygulamanın tasarımı. Apple, tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı gün, ay ve yıl için giderek daha fazla yakınlaştırılmış görünümlerini göstermesinin yanında, bu süre boyunca en iyi çekimlerinizi filtreliyor ve karşınıza daha kullanışlı bir şekilde çıkartıyor.

Teoride, belirli bir zamanda daha az bilgi görüyorsunuz ancak küçük resimlerden çok daha kullanışlı. Her şey sırayla da çalışıyor. Yıl sekmesinde belirli bir yılı seçin; O yerde tam olarak ay sekmesine atlarsınız. İstediğiniz aya dokunun ve en iyi fotoğrafları ve videoları seçen “Günler” moduna geçin. Günler sekmesinin üzerine ise hafifçe vurursanız, o tarihte çekilen her bir resmin tekli görünümüne geçersiniz. Her şey süper hızlı çalışıyor. Yıllar öncesine bile gitmek isteseniz herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmıyorsunuz.

Apple Maps

iOS’taki varsayılan haritalama uygulaması olduğu göz önüne alındığında, Apple’ın Google’ın standartlarına uymak için hala çok çalıştığını görmek güzel. Geliştirmeler düşünülmeye değer. Google’ın sürümü kadar kapsamlı olmasa da gerçek dünyadaki konumlara bakmanıza olanak tanıyan yeni Google Sokak Görünümü benzeri bir özellik var.

Apple, daha doğru ve yollar, plajlar, parklar, binalar ve daha fazlası gibi şeyler için daha iyi veriye sahip temel haritaları için artık yeni bir standarda sahip. Ancak her yerde kullanıma sunulması biraz zaman alacaktır.

Hatırlatmalar

Apple, yeni tasarım, yeni sıralama seçenekleri ve bunlara fotoğraf, tarih ve konum eklemeyi kolaylaştıran Hatırlatıcılar uygulamasına, iOS 7 ile Siri desteği verdiğinden beri yaptığı en büyük güncellemeyi yaptı.

Bunların hiçbiri, yapılacaklar listesi uygulamalarının yıllardır yapmadığı daha iyi bir şey değil ancak değişiklikler basit bir nedenden dolayı önemli; Apple’ın uygulaması varsayılandır. Siri ile herhangi bir üçüncü taraf uygulamasından daha iyi çalışır ve her iPhone’a önceden yüklenmiş ana seçenektir.

Bu yeni eklemeler temelde harika ancak diğer uygulamalar kadar emek vermediği yine de belli oluyor. Apple’ın nihayet güncellemesi ve özellikler eklemesi iyi bir şey ancak ilerlemenin hızı, Apple’ın varsayılan uygulamalarının anlamlı rekabet eksikliği nedeniyle ne kadar az rekabet yaşadığını vurgulamaktadır.

Lokasyon Sistemi

Konum özellikleri iOS 13’te iki büyük değişiklikle birlikte büyük önem taşıyor: Yeni izin ayarları sayesinde geliştiricilerin ve şirketlerin işlerini zorlaştırırken, aynı zamanda kendi kayıp veya eksik aygıtlarınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor.

İzin değişiklikleri, uygulamalarınıza konumunuz için izin vermek adına yeni seçenekler biçiminde geliyor. Artık bu bilgileri yalnızca bir kez veya yalnızca uygulama açıkken olacak şekilde sınırlandırabilirsiniz. Uygulamalar, arka planda konumunuzu sormaya çalışıyorsa iOS 13 size bir bildirim gönderecek.

iOS 13 İçin Diğer Küçük Güncellemeler

Her zaman olduğu gibi iOS 13’te de bir dizi küçük iyileştirme var. Aslında güncellemenin nispeten kapsamı göz önüne alındığında, her zamankinden daha fazla olduğu fark edilebilir.

İşlerin yaşam kalitesi tarafında nihayet telefonunuzdaki ses seviyesini ayarlarken artık tüm ekranı engellemeyen yeni bir ses seviyesi göstergesi var. Ayrıca Hisse uygulaması da güncellendi. İçinde bulunduğunuz uygulamaya bağlı olarak özelleştirilebilir dikey listelerin lehine yatay olarak daha az kaydırma gerektiren bir liste düzeni var.

Siri’nin sesi de daha pürüzsüz ve akıcı hale gelmiş fakat şuan için sadece İngilizce versiyonunda geçerli. Umarız yakında Türkçe versiyonuna da güncelleme getirirler.

Ek olarak kullanıcılar, WhatsApp veya Facebook Messenger’a benzer şekilde birisine mesaj gönderdiğinizde görünecek bir profil resmi belirleyebilecekler. Memoji, daha fazla özelleştirme seçeneğiyle, daha keyifli hale geliyor ve bunları otomatik olarak döndüren iMessage çıkartmalarını kullanıyor.

Klavyede Kaydırma ile Yazmak

Apple ayrıca klavyeye kaydırma hareketi de ekledi. Bu özellik aslında iOS mobil işletim sistemine oldukça geç geldi ama yine de olması çok hoş. Bu özellik sayesinde klavye üzerinize parmağınızı koyup, kaydırmaya başladığınızda kelimeler elde edebileceksiniz ve yazılarınızı daha kolay oluşturabileceksiniz.

Uygunluk verilerinizi otomatik olarak vurgulayan yeni bir Sağlık uygulaması var. Size daha duyarlı olan bu Sağlık uygulaması, örneğin ortalamadan daha az adım attıysanız size bildiriyor.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At