Galaxy S20 Ultra 100x Zoom Nasıl Elde Ediliyor?

Yazar: Emirkan Karaduman
Samsung Galaxy S20 Ultra

Galaxy S20 Ultra, şirketin “Space Zoom” adını verdiği yeni özellik sunuyor ve kameraların 100x optik ve dijital zoom sunmasını sağlıyor.

Bu, genel bir akıllı telefonda gördüğümüz en büyük yakınlaştırmalardan birine benziyor, ancak Samsung’un telefonunun bu rakamı nasıl elde ettiği konusunda çok fazla nüans var.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy A70 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimi

Kısacası, hepsi optik yakınlaştırma donanımı, görüntü işleme ve olağanüstü yüksek çözünürlüklü bir sensör kombinasyonuna bağlıdır.

Daha düşük zoom seviyelerinde Samsung, 48 megapiksel sensörle birleştiği telefonun arkasındaki deliğin arkasında katlanmış 4x telefoto lense güveniyor. Daha sonra, 4x ve 10x yakınlaştırma arasında telefon, Samsung’un kayıpsız hibrit optik yakınlaştırma dediği şeyi karşımıza çıkarıyor. Bu da birden fazla pikselin tek bir büyük pikselde birleştirildiği sensör kırpma ve bölme kombinasyonuna dayanır.

Kayıpsız kelimesinin kullanılması, Samsung’un 10 kata kadar herhangi bir kalite kaybı göreceğinizi düşünmediğini gösterir. Ardından, 10x ve 100x yakınlaştırma arasında telefon benzer yöntemler kullanıyor, ancak yakınlaştırma arttıkça kaçınılmaz olarak daha az ayrıntı anlamına gelen dijital bir yakınlaştırma.

Galaxy S20 Ultra Modeline Özel Zoom

Bu 100x zoom S20 Ultra modeline özeldir. Bu arada S20 ve S20 Plus, maksimum yakınlaştırma seviyeleri 100x yerine 30x’te bulunurken, 10x yerine 3x’e kadar çıkabilen hibrit optik zoom sunar.

Samsung’un 100x’e ulaşma yöntemi tamamen benzersiz değil. Örneğin, geçen yıl Huawei, P30 Pro’da benzer bir katlanmış yakınlaştırma lensi kullandı. Huawei’nin durumunda, telefoto kamerayı 5x optik zoom ile destekleyen 8 megapiksel bir sensöre sahipti ve daha sonra 10x’e kadar hibrit bir kayıpsız zoom sunmak için kameranın ana 40 megapiksel sensöründen veri ekleyebildi.

Deneyimlerimize göre, bu kayıpsız iddianın 10x zoomdaki küçük bir ayrıntı kaybı nedeniyle %100 doğru olduğunu düşünmedik, ancak genel olarak kalite de küçük bir düşüş oldu. Toplam dijital zoom 50x’te çıktı, ancak iyi aydınlatılmış görüntüler 32x’in ötesinde kullanılabilir hale geldi.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy Note 20 Hakkındaki En Detaylı Sızıntı

Bu arada, Oppo Reno 10x Zoom, 60x’e kadar yazılımla zenginleştirilmiş yakınlaştırma sundu ve 10x’e kadar yakınlaştırmak için benzer bir hibrit sistem kullandı.

Testlerimizde Oppo, geceleri hızla bulanıklaşan iyi ışıkta keskin, iyi pozlanmış 13 megapiksel zoom çekimleri yaptı.

Samsung’u Farklı Yapan Donanım

Samsung, Huawei ve Oppo’nun telefonları arasındaki daha büyük donanım farklılıklarından biri, Samsung’un hem S20 Ultra’nın periskopu hem de ana kameraları için çok daha yüksek çözünürlüklü sensörler kullanmasıdır.

Huawei P30 Pro‘nun telefoto kamerasının çözünürlüğü 8 megapiksel ve Reno 10x Zoom’lar 13 megapikselken, Samsung periskop lensiyle 48 megapiksel bir sensör kullanıyor.

Ardından, S20 Ultra’nın ana kamerası, Huawei’deki 40 megapiksel sensöre ve Oppo’daki 48 megapikselle karşılaştırıldığında inanılmaz derecede yüksek çözünürlüklü 108 megapiksel sensöre sahip. Birleştirilen iki sensör, Samsung’un telefonuna daha fazla veriye erişme imkanı verir ve bu da daha ayrıntılı görüntülere neden olabilir.

Bir sensörün çözünürlüğünün arttırılması, daha küçük münferit piksellere sahip olması nedeniyle daha düşük ışıkta düşük performans sergilemesi gibi kendi sorunlarını ortaya çıkarabilir.

Samsung, bu sorunlara bir çözüm bulduğunu iddia ediyor, ancak özelliği kendimiz için tamamen test edene kadar bunun kesin olarak yapılıp yapılmadığını bilemeyiz.

Tüm bunları söyledikten sonra, akıllı telefon kamera özellikleri ile gerçek yaşam performansı arasındaki ilişkiyi tahmin etmek çok zor. Örneğin, Apple’ın en son iPhone serisi, 12 megapiksel kamera sensörlerinden etkileyici fotoğraflar üretiyor.

İlginizi Çekebilir:  Android Tablete Windows 10 Kurmak

Sam Byford’un geçmişte açıkladığı gibi;

Megapiksel sayısı ve hatta fiziksel sensör boyutu bu noktada o kadar da önemli değil. Görüntü işleme boru hattı ve hesaplama fotoğrafçılığı, telefonunuzun kamerasının performansında çok daha büyük bir fark yaratıyor.”

Sam Byford

Samsung’un 108 megapikselini ve 100x zoom sistemini, Samsung Galaxy S20 Ultra incelemelerimizde test edeceğiz.

Önerilen Haberler

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku