GarageBand İçin Türk Ezgileri Güncellemesi Olacak mı?

Yazar: Kağan ARCAEL
GarageBand

Bir Apple uygulaması olan GarageBand ile geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme geldi. Yapılan bu güncellemede bir çok yeni enstrümanların eklendiğini görmemizin yanı sıra, ritm oluşturucu gibi yenilikleri de görmekteyiz.

Eklenen yeni sesler ve türlerde dikkat çeken nokta ise Latin müziği, geleneksel Çin müziği ve Japon müziği gibi türlere ağırlık verilmesi oldu.

İlginizi Çekebilir:  Galaxy S20 Ultra 100x Zoom Nasıl Elde Ediliyor?

Dolayısı ile de bu tür ve tarzdaki müziklerin geliştirilmesi oldu.

Önceki güncellemede gelen Çin müziğinde görülen bir çok yeniliği, Latin müziği ve Japon müziğinde de görüyoruz.

Geleneksel ezgilerin ve enstrümanların kullanılması ve yeni eklenen döngüler, bizleri, o kültürün müziği hakkında fikir sahibi olup, yeni çalışmalarımızı bu yönde geliştirmemizi sağlayabilir.

Fakat çok zengin bir geçmişe ve kültüre sahip Türk müziğini, kendini sürekli geliştiren ve her güncellemede bizleri şaşırtmaya devam eden GarageBand uygulamasında görebilecek miyiz?

GarageBand İçin Türk Müziği ile İlgili Çalışma Yapılıyor mu?

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Apple‘ın resmi sitesinde şu şekilde bir açıklama yapılmıştı;

“Apple, GarageBand güncellemesi ile Çin müziğini kutluyor! Uygulamanın yeni versiyonuna uygulamasına eklediğimiz özellikler, yeni tarzlarda müzikler yapmanıza olanak sağlayacak.

Klasik Çin enstrümanları ve yeni Live Loop şablonları ile doğrudan iOS kullanan iPhone, iOS kullanan iPad veya MacOS kullanan cihazlarınızda Çin müziğinden ilham alan besteler yapmak eğlenceli ve kolay hale geliyor.”

Apple
İlginizi Çekebilir:  iOS 14 Public Beta 2 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimi

Bu tarz bir açıklama, akıllarda Türk müziğinin de söz konusu uygulamada yer alıp almayacağı ile ilgili soru işaretleri bırakmıştı. Fakat son güncellemede görüyoruz ki Türk müziği ile ilgili hâlâ herhangi bir çalışma mevcut değil.

Bunun temel sebebi ise Türkiye’de GarageBand kullanımının çok yoğun olmaması ve bu uğraş karşılığında elde edilecek kullanıcı memnuniyeti potansiyelinin düşük olması olabilir. Bunlar temelde birer tahmin fakat Türk ezgileri ile GarageBand’e bir güncelleme hazırlamak, zor olmanın yanında masraflı da olacaktır.

Apple, bu masraf karşılığında halihazırda beklentisi ve Türk kullanıcısı az olan uygulama için önümüzdeki yıllar içerisinde de bu tarz bir güncelleme getirmeyecek gibi görünüyor.

Peki siz, Apple’ın GarageBand uygulamasında darbuka, saz ve birbirinden müthiş diğer enstrümanlarımızı görmek ister miydiniz?

Önerilen Haberler

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku