Ana Sayfa Donanım Grafik Birimi Üreticisi Nvidia, Apple’dan Kopya Çekiyor

Grafik Birimi Üreticisi Nvidia, Apple’dan Kopya Çekiyor

Yazar: Eren Coşkun
Nvidia GTX Serisi

Grafik işlemcisi üreten ünlü Nvidia şirketi, son zamanlarda taktiksel satış stratejisini, akıllı telefon üreticisi Apple’dan kopyalıyor.

Nvidia şirketi eski zamandan beri optimizasyon açısından en sevilen ekran kartlarını ailesinde barındırıyor. Şu zamana kadar birçok ekran kartı modeli çıkarttı ve hepsi çok başarılıydı. Ancak söz konusu ekran kartı üreticisi şirket, kullanıcılara fark ettirmeden ekran kartlarını yavaşlatıyor.

Yeni RTX serisi kartlar çıktığından beri insanlar, sağladığı güzel ve özel durumlar yüzünden yeni seriye geçti. Ancak GTX 900 ve GTX 1000 serisinde kalmak isteyen kullanıcılardan bazıları, oyunlarda genel olarak FPS düşüşü yaşadıklarını belirtti.

Söz konusu FPS değeri kaybı, çok az değerlerde olduğu için aslında fark edilmesi günlük kullanımda çok zor. Ancak yeni güncellemeler daha çok yeni RTX kartlar ve GTX 1600 serisi kartların üzerine yapıldığı için GTX 900 ve GTX 1000 serileri bu durumda birazcık geride kalıyor.

Şuan kişisel bilgisayarımda kullandığım Nvidia GTX 1060 grafik kartı ile Grand Theft Auto 5 oyunu üzerinden güncelleme öncesi ve güncelleme sonrası FPS değerlendirmesi yaptım ve sonuçları not aldım;

Güncelleme Öncesi: ULTRA ayarlar ve 4K çözünürlükte – 75 FPS

Güncelleme Sonrası: ULTRA ayarlar ve 4K çözünürlükte – 67 FPS

GTX Serisi Kartlar Eskimiyor, Nvidia Tarafından Yavaşlatılıyor

Bu durumu bazı arkadaşlar kartın artık yaşlanmasından dolayı olduğunu düşünüp, Reddit gibi sitelerden bu duruma karşı çıktılar ve yanlış olduğunu düşündüklerini belirttiler. Ancak yakın zamanda alınmış Nvidia GTX 1000 serisi kartlarda da yavaşlama değerleri eski kartlarla aynı.

Yani bu durum kartın yaş almasından dolayı değil, kartların yavaşlatılmasından dolayı gerçekleşiyor. Bu sayede insanlar yeni ekran kartlarını daha çok fazla isteyecek ve daha yüksek FPS değerleri elde etmek için yeni RTX serisi kartları satın alacak. Açıkçası Nvidia böyle bir şeyi RTX serisi kartlar çıktığından itibaren yapmaya başladı.

Aslında GTX 900 ve GTX 1000 serisi kartlar günümüz oyunları için fazlasıyla yeterli. Yapılan değişiklerle birlikte kullanıcılar, kartlarda sorun yaşamaya başladı. Bu durum yaşanmaya başladığından beri bazı kullanıcılar RX 590 gibi alternatif AMD kartlara geçiyorlar.

Nvidia henüz bu konu hakkında belirli bir açıklama yapmamış olsa bile karta yapılan yeni her güncelleme, kartın performansını düşürüyor. Bunun için çoğu kullanıcı Nvidia’nın eski sürümlerini bilgisayarına kurup, kartın tam performansında çalışmasını sağlıyor. Böylelikle yeni bir kart almak yerine normal kullandığı kartları normal performansta kullanabiliyorlar.

Ekran kartları tabii ki fiziksel olarak yavaşlatılmıyor. Nvidia, GTX serisini yazılımsal olarak sınırlıyor. Bu sayede kullanıcılara, yeni RTX serisi kartları satın almaya teşvik ediyor.

Artık yazılım güncellemelerinin RTX üzerine yoğunlaşması dolayısıyla GTX serisini biraz geride bırakmaya çalışıyorlar. Çünkü yeni üretilen bu RTX teknolojisi, oyunların resmen canavarı olduğunu zaten gösterdi. Siz de GTX serisi kartlarınızda bir yavaşlama hissediyorsanız çok olmamakla birlikte eski bir GeForce Experience sürümünü tercih edebilirsiniz.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At