Honda Civic Type-R 2018 İncelemesi

Yazar: Kağan Arcael

Bu içerikte oldukça beğenilen ve pistlerin yeni gözdesi olan Honda’nın pist ve yarış için özel tasarladığı ve ürettiği Civic Type-R modelini inceleyeceğiz.

Bildiğimiz üzere Honda, Türkiye içinde araç üretimlerini Kocaeli tesislerinde gerçekleştiriyor. Üretilen araçların parçaları Japonya’dan temin edilip, Kocaeli‘de birleştirilir ve Türkiye‘de satışa sunulur.

Araç hem tarz olarak, hem de performans olarak sınıfında çığır aşmış bir durumda diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Merakla Beklenen BMC Tuğra Reklam Filmi Yayınlandı

Yeni Civic Type-R Modelinin Dış Görünüşü ve Tasarım Detayları

Aracın dış görünümüne baktığımızda; Bir çok yerinde aktif hava kanalları mevcut. Type R’ın performansında oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

20 inç’lik ve siyah renkte tercih edilmiş bir jant tasarımı görüyoruz ve yine uzun, kısa, özel LED farları yuvarlak, standart sis farlarını ve en çok dikkat çeken tampon eklentisini görüyoruz.

Aracın bir alt kasadan farkları bagaj hacmi ve arka koltuktaki diz mesafesi. Biraz daha arttırılmış ve önceki kasada kelebek cam yerinde, kapı açma kolu olduğu için araç sanki tek kapı Coupe bir arabayı andırıyor.

Yeni Civic Type-R aracında kapı kolunu, kapı üstüne aldıklarını fark ettik. İsabetli bir seçim olmuş. Aracın 4 kapı ve spor olduğunu biraz daha yansıtmış.

Fren Sistemi

Yine 20 inç’lik jantın altında yüksek hızlarda aniden durulabilecek bir fren sistemi yapmışlar. 350 mm çapında delikli disk kullanılmış. Brembo marka kaliper kullanmışlar ki piyasada Brembo en üst seviye markalardan biridir.

Aksesuarseverlerin Amerikan park adı altında kullandıkları modülde Type-R‘ın tampon ve çamurluk arasında olan sürekli yanan sinyal görünümlü bir park lambası var.

İlginizi Çekebilir:  iOS 14 Public Beta 2 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimi

Honda Civic Type-R’ın Arka Tarafı

Arka kısmına baktığımızda devasa bir rüzgarlık bulunmakta. Cam üstünde, radyo anteninin yanında 4 adet vortex jeneratörü adında ufak parçalar bulunmakta. Bu parçalar, rüzgarın bir girdap oluşturup, rüzgarlığa verilmesini sağlıyor. Temel amacı ise rüzgarı kontrol altına alıp, Type-R‘ın yere daha sağlam basmasını sağlamak.

Arkada 3 adet özel egzoz var. Sağ ve soldakiler yine egzoz görevi görüyor, ortadaki ise yüksek devirlerde egzoz uğultusunu düşürüyor.

Aracın Bagajı

Bagajına gelecek olursak; Araç pist tarzına yönelik tasarlanmış ve normal Civic’ten farklı olmasına rağmen, bagaj konusunda normal Civic’ten ayrılmamış. Araçta gayet yeterli, 420 Lt. bagaj hacmine sahip.

Aracın Koltukları

Aracın sevdiğimiz özelliklerinden olan koltuklara gelelim; Burada Airbag‘li ve sportif yanal destekleri çok iyi olan koltukları var. Koltukların ortasında, sportif ve markaya yakışır Type-R yazıları mevcut.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy A70 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimi

Sürüş Modları

Araçta 3 farklı mod seçeneği sunulmuş; ComfortSport Mod ve +R Modu

Bu 3 farklı sürüş modu için bizim önerilerimiz şu şekilde;

Kullanım AlanıModTercih Sebebimiz
Şehir içi kullanımComfortDireksiyon, süspansiyon, gaz, fren, debriyaj işlevleri yumuşatılıyor. Kullanım rahatlaşıyor.
Uzun yolda kullanımSport ModGerektiği kadar performans veriyor fakat hiçbir sistemi tamamen etkisiz hale getirip, her şeyi sizin kontrol etmenizi zorunlu kılmıyor. Böylece +R Modu kulanımı kadar yorucu olmuyor.
Pist gibi profesyonel kullanım+R ModuAraç, Turbo sistemini tam anlamıyla kullanıyor. Direksiyon ve süspansiyon sertleştiği için sert dönüşlerde kaza anlarında devrilme oranı düşüyor.

Araç Kokpiti

Kırmızı ve Carbon Fiber materyallere oldukça çok yer verildiğini ve aracın sportif bir havaya sokulmaya çalışıldığını görüyoruz.

Yine Honda Civic Type-R‘ın hazne gözü, eşya koymak için kokpitteki yeri çok cömert kullandığını belirtelim. Vites önündeki kutuda, telefonunuzu kablosuz şarj edebilme özelliğine sahipsiniz. (Bu özellik iPhone 8’den sonra çıkan cihazlarda ve birçok Samsung telefonda mevcut.) Kol dayamanın altında 2 tane bardaklık yeri mevcut. Onun altında da yeterli genişlikte bir alan var.

Multimedya Sistemi

Honda Civic Type-R 2018 gibi hızlı bir aracın, yavaş çalışan bir Multimedya sistemi mevcut. Bu durum bizi oldukça üzdü ve kullanırken sıkıntı yaşattı.

Şanzıman Sistemi

Type-R‘da bildiğiniz gibi otomatik şanzıman yok. Hiç bir kasasında olmadığı gibi bu araçta da 6 ileri manuel bir şanzıman kullanılmış. Sportif bir araçta otomatik şanzıman zaten avantajsız ve zevksiz olurdu.

İlginizi Çekebilir:  iOS 14 Public Beta 2 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimi

Motor ve Güç

320 Hp‘lik gayet hızlı bir motor sunulmuş. 150 km – 200 km aralarında ve +R Modu‘nda hızlı giderken, yakıt tüketiminin 10 Litre‘nin üzerine çıkmadığını söyleyebiliriz. Tabii bu gayet normal bir durum.

2.0 Twin Turbo Intercoller beslemeli bir sistemle karşı karşıyayız. Bu sistem oldukça güçlü. Twin Turbo‘dan kastımız; Çift turbo beslemeli bir sistem olması. Intercoller’e değinecek olursak; Bu çift turbonun soğutma sistemidir.

Yine aracın beğenmediğimiz bir özelliğine değinirsek; Arka koltukla oturan 1.85 – 1.90 boylarında bir kişinin kafası tavana değebilir ve hız esnasında çarpabilir bile.

Honda Civic Type-R 2018
Honda Civic Type-R 2018

Önerilen Haberler

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku