Ana Sayfa Mobil Huawei, Çin’deki Akıllı Telefon Rakiplerini Geride Bıraktı

Huawei, Çin’deki Akıllı Telefon Rakiplerini Geride Bıraktı

Yazar: Emirkan Karaduman
Huawei

Çinli müşteriler, Amerika Birleşik Devletleri ile Huawei arasında yaşanan ticaret mücadelesinde Çin’e olan desteklerini devam ettirdiler.

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden olan Huawei, ikinci çeyrekte yerli akıllı telefon pazarındaki hakimiyetini artırdı. Pazar araştırma şirketi Canalys‘e göre; Mayıs ayının ortasından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nin ticaret kara listesine giren ve sonrasında A.B.D.’de iş yapması neredeyse yasak olan Huawei şirketinde,  yıllık %31 artışla Haziran ayında sona eren ve üç ay içinde 37.3 milyon akıllı telefon gönderildiği biliniyor.

Canalys verilerine göre akıllı telefon üreticisi şirketin pazar payı, diğer tüm büyük üreticilerin dünyadaki en büyük akıllı telefon pazarında değer kaybetmesine rağmen çeyrek dönemde %38 yükseldi.

Huawei, Washington tarafından Mayıs ayında Sözde Varlık Listesi‘ne eklendi. Kara liste Huawei’yi, Google’ın Android uygulamaları gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin temel bileşenlerine ve yazılımlarına erişimini kesmekle tehdit etmişti.

Canalys’in Analisti Mo Jia bu konularla alakalı şu açıklamaları yaptı;

“Huawei, tüketicilerini yurtsever bir satış perdesiyle cazip kılmak amacıyla agresif bir çevrimdışı genişlemeye yatırım yaptığı için kendi pazarına odaklandı.”

Huawei’yi destekleme çağrıları, şirketin sosyal medyasında yer alan yorumlarda sürekli olarak konu olmasından dolayı Çin sosyal medyasında aşırı tepki çekti ve ortaya bu şekilde bir sonuç çıktı.

Çin’in akıllı telefon sektörünü IDC araştırma firmasında izleyen Kitty Fok, tüketicilerin, Huawei üzerindeki tükenmeye, markanın ülkedeki halihazırdaki güçlü cazibesini artırmaya yardımcı olan Çin yanlısı duyarlılıkla cevap verdiğini söyledi.

Ürünün kendisi zaten iyi tanındı ve ticaret savaşı insanların Huawei’yi desteklemeleri gerektiğini hissetmelerine yardımcı oldu. Endişelenecek tek şey bileşen tedariğini elde etmemeleriydi. Sonuçta onu da aldılar.

Huawei Çin’in Sevkiyatının Yarısını Tek Başına Yapıyor

Çin genelindeki akıllı telefon sevkiyatları küçülürken Huawei’nin ikinci çeyrek akıllı telefon sevkiyatları arttı. Canalys’e göre, Çin’deki akıllı telefon sevkiyatları çeyrek bazda %6 oranında azalarak art arda 9. çeyrekte azalan 97.6 milyon adede geriledi.

Canalo, Oppo, Vivo, Xiaomi Corp ve Apple Inc, Huawei’nin ilk dört satıcısı olmasına rağmen yılın son çeyreğinde sevkiyat ve pazar payında düşüş kaydetti.

Çin’in ikinci çeyrek sevkiyatları, Huawei’nin toplam akıllı telefon sevkiyatının %64’ünü temsil ettiğini belirtti. Canalys Analisti Jia bu yüksek istatistik hakkında şu şekilde açıklamada bulundu;

“Açıkçası uluslararası pazar şu anda riskli bir pazar konumunda. Android ekosisteminin en olgun olduğu Çin’de, satış kanalları ve yazılım geliri açısından Huawei’nin fiyat müzakerelerinde açık bir avantajı var.”

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At