iOS 14 Public Beta 2 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimi

Yazar: Eren Coşkun

iPhone‘lere çeşit çeşit yenilikler getiren iOS 14 sürümünün Beta’sının 2. versiyonunu sizler için deneyimledik ve inceledik. Geliştirilebilir ve gerçekten başarılı olan şeyleri sizler için listeliyoruz.

iOS 14’te tanıtılan ve insanların fazlasıyla ilgisini çeken birden çok özellik var. Özellikleri tek tek inceleyecek olursak şöyle listeleyelim;

İlginizi Çekebilir:  Honda Civic Type-R 2018 İncelemesi

iOS 14 Widgets (Araç Takımları) ve Yeni Uygulama Arşivi

iOS 14’e gelen en yeni ve güzel özelliklerden biri ise Widget sistemi. Widget sistemi ile birlikte artık birçok şeyi uygulamaların içine girmeden ana ekrandan takip edebiliyorsunuz. Bu sayede her şeye daha kolay ve hızlı bir şekilde hakim olabiliyorsunuz. İsterseniz ana ekranda da fazlalık sayfaları silebilir veya gizleyebilirsiniz.

Uygulama arşivi ile birlikte artık klasörleri belli bir yerde bırakıp ana ekranınızı tamamen tekli kullandığınız uygulamalara ve Widget’lere harcayabilirsiniz. Ana ekranda sağdan sola doğru kaydırdığınızda Uygulama Arşivi açılacak bu sayede bütün uygulamalarınızı orada görebileceksiniz. Bu da size kolaylıkla erişim ve güzel bir dosyalama sistemi sunuyor.

Telefon Bildirimi ve Resim içinde Resim

iOS 14’te insanların uzun süredir isteyip elde ettikleri bir Telefon Bildirimi sistemi var. Artık herhangi bir şeylerle ilgilenirken size gelen arama direkt ekrana gelmek yerine üstten küçük bir bildirim gibi geliyor. Bu sayede sizin işinizi bölmüyor ve kolay bir şekilde üste kaydırarak sessize alabiliyorsunuz. Ayrıca aşağıya doğru çekerseniz ise normal arama ekranı karşınıza çıkacaktır. Bu sayede işleriniz artık bölünmeyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Tenet Filmi Ucu Açık Şekilde Ertelendi

iOS kullanıcıları olarak daha önceden WhatsApp içinde youtube videolarını pencere biçiminde izleyebiliyordunuz. Artık bütün video uygulamaları, görüntülü konuşma uygulamaları ve benzeri ekranda oynatım yapan uygulamalarda ana ekrana geldiğiniz zaman küçük bir kutu içinde videonuz oynamaya devam ediyor. Çift tıklayarak boyutlarını değiştirebiliyor, istediğiniz gibi durdurabiliyor ve eski konumuna getirebiliyorsunuz.

Mesajlar, Rehber ve Harita

Mesajlar ve Rehber uygulamalarına da ufak güncellemeler geldi. Mesajlar uygulamasına, uzun zamandır beklenen iğnelenmiş sohbetler özelliği eklendi. Ayrıca grup sohbet fotoğrafınızı fazlasıyla güzel bir biçimde özelleştirebiliyorsunuz. Rehbere de ufak ufak güncellemeler geldi. Mesela arama tuşları eskisine göre biraz daha büyük ve anlaşılır biçimde.

Haritaya artık bisiklet yol önerileri, elektrikli araç istasyon yerlerine göre tarifler ve yeni güzel bilgilendiren bir rehber eklendi. Artık gitmek istediğiniz yerlerin çoğunu haritalar uygulamasında aratarak rehberini inceleyip gideceğiniz yer hakkında daha çok bilgi alabiliyorsunuz.

iOS 14 Siri ve Bildiri Işığı

Siri artık eskisine göre daha akıllı ve daha geliştirebilir. Ama üzücü haber şudur ki Siri eskisine göre daha aktif ve hızlı konuşsa da eski Siri, artık yeni bir seslendirmen ile güncellendi. 3 yıl öncesine göre 20 kat daha bilgili olduğunu direkt Apple belirtti. iOS 14’te Siri artık ekrana gelmek yerine alttan küçük bir bildiri gibi simge halinde beliriyor.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy A70 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimi

Bildiri ışığını kısa ve öz biçimde açıklayacak olursak; Eğer cihazda bir ses kullanımı yapılıyor ise uygulama ne olursa olsun, sağ üstte bulunan şarj durumu simgesinin yanında sarı bir ışık beliriyor. Bu ışık, size bir uygulamanın ortam sesini dinlediğini veya kamerayı kullandığı belirtir. Yeşil ışık yanarsa da bu sizin kameranızın kullanıldığını belirtir.

Bu sayede gerekli güvenlik önlemlerini iyi bir biçimde almış olursunuz. Son kullanım yapan uygulamayı Denetim Merkezi‘ne girerek güzel bir şekilde görebilirsiniz. Bu da güzel bir güvenlik önlemi olmuş oluyor.

Apple Clips ve Ses Özellikleri

Apple Clips ile birlikte bisiklet, scooter kiralanabiliyor, park yeri için ödeme yapılabiliyor, yemek siparişi gibi çoğu şeyi yapabiliyorsunuz. Ülkemizde kullanılma süreci hakkında şu an herhangi bir bilgi yok. Ancak bir uygulama içerisinde fazlasıyla kolaylık sağlayan bir çok özellik olduğunu belirtmek isteriz.

Ses özellikleri, artık kolaylıkla aygıtlar arası geçiş yapabiliyorsunuz. Örnek olarak telefon görüşmesinden sonra filminize iPad üzerinden devam etmek istediğinizde otomatik olarak AirPods’unuz iPad’e geçiş yapıyor. Kulaklık Adaptasyonu özelliği ile birlikte çeşitli ortamlara göre seslerin net ve berrak olmasına yönelik olmasına olanak sağlıyor. Artık Apple TV’ye 2 AirPods bağlayabiliyorsunuz.

Kamera Geliştirmeleri

Önceden iPhone’lar da daha iyi profesyonel çekimler için çeşitli uygulamalar yükleme durumunda kalıyordunuz. Ancak yeni gelen güncelleme ile birlikte artık kamera üzerinde daha çok özelleştirmeler yaparak güzel ve profesyonel bir çekim yapabiliyorsunuz.

Bunlar gibi bir çok geliştirilecek özellik iOS 14’te geldi. Bunlardan biri ise arkadan dokunma, arkadan dokunmayla birlikte artık kolay bir şekilde kısayol atayıp telefonun arkasına belirli düzeylerde dokunarak istediğiniz uygulamaları açabiliyor ve istediğiniz işlemleri yapabiliyorsunuz. iOS 14 gelişmeye devam ettikçe biz size çeşitli güncellemeleri sunmaya devam edeceğiz. iOS 14 Beta profiline buradan ve aşağıda bulunan puanlama bölümündeki butondan ulaşabilirsiniz.

Daha sonra profili kurup yazılım güncellemesi kısmından telefonunuzu iOS 14’e güncelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Normal Bir Evi, Akıllı Ev Yapmak İçin En İyi Ürünler

iOS 14 Public Beta 2 Güncellemesi Alacak Cihazların Listesi:

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

iOS 14 Beta 2’yi değerlendirdik ve puanladık;

Önerilen Haberler

5 yorumlar

Yusuf 24 Temmuz 2020 - 15:21

Ellerinize sağlık.

Cevapla
Fatih 26 Temmuz 2020 - 22:23

İncelemeyi çok beğendim. Ellerinize sağlık.

Cevapla
Hakan Erdoğdu 3 Ağustos 2020 - 10:06

Çok ayrıntılı ve başarılı bir inceleme olmuş. iOS 14 çıktığı zaman artık kullanabileceğim bütün özellikleri biliyorum. Ellerinize sağlık.

Cevapla
Demir 8 Ağustos 2020 - 07:15

iPhone 6s 16gb kullanıyorum. Güncelleme bana gelcek mi ve yapmalı mıyım?

Cevapla
Gillberrta 18 Ekim 2020 - 22:23

iPhone 6s Plus kullanıyorum. Sizce bu sürüme geçmeli miyim?

Cevapla

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku