Ana Sayfa Otomotiv Nikola, Kendi Pikap Aracıyla Pazara Giriş Yapıyor

Nikola, Kendi Pikap Aracıyla Pazara Giriş Yapıyor

Yazar: Emirkan Karaduman
Nikola Yeni Elektrikli Pickup

Nikola Corporation şirketi elektrikli pikap pazarında, Tesla, Rivian, Ford ve General Motors‘u Badger adlı kamyonla takip ettiğini açıkladı.

Badger modeli, her şeyden önce bir yakıt hücresi aracıdır. Yani yeniden doldurulabilir. Bir tanktan hidrojen alır ve motorlara güç vermek için elektriğe dönüştürür. Ancak Badger modeli, tek başına güçlendirecek kadar büyük olacağını söyleyen yerleşik bir yardımcı pil paketi ile gelecek.

Bu, Nikola’nın büyük kuleleriyle aldığı yaklaşıma benzer; Bunlarla, şirket hidrojenle çalışan kamyonlara öncelik veriyor ancak daha kısa mesafeli kamyon taşımacılığı için toplamda daha az menzile sahip sadece akülü versiyonları da satacak. Aslında söz konusu pikap aracı, Nikola’nın büyük ticari kamyonları için geliştirdiği teknolojinin ölçekli bir versiyonu tarafından destekleniyor.

Nikola’nın CEO’su ve Kurucusu Trevor Milton yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

Nikola’nın yarı pikap modeli, programımızda milyarlarca teknolojiye sahip. Peki neden onu bir kamyonete dönüştürmüyorsunuz?

Yıllardır bu toplama programı üzerinde çalışıyorum ve piyasanın artık enerjisi tükenmeden tam gün çalışacak bir şey için hazır olduğuna inanıyorum.

Nikola ilk kez ticari kamyonların ötesine geçmeyi sevmedi. Geçen yıl, şirket elektrikli bir kişisel deniz taşıtları ve bir arazi aracı ilan etti. 

Nikola, Pikap Modelinin Gücünü Açıkladı

Milton, Badger için tam bir hidrojen tankı ile 600 mil mesafeye ve sadece pil gücünde 300 mil mesafeye kadar dahil olmak üzere bazı göz kamaştırıcı özellikler vaat ediyor. Badger’ın 900 beygir gücü üretebilmesi ve 2.9 saniyede 0’dan, 100 km’ye çıkabilmesi bekleniyor.

Akülü hidrojen yakıtlı bir kamyon, yakıt hücreli araçların karşılaştığı en acil soruna karşı korunmaya yardımcı olacak. Şu anda neredeyse hiç destekleyici altyapı yok. 

Hidrojen dolum istasyonları oldukça nadirdi. ABD’de neredeyse sadece Kaliforniya’da bulunuyorlar. 300 mil dayanabilen bir pil takımına sahip olmak, bir sahibinin hidrojen yakıt istasyonuna yakın bir yerde yoksa veya en kötüsü daha fazla dolum istasyonu bulunana kadar geçmesine yardımcı olur.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Nikola, büyük teçhizat işini desteklemek için yüzlerce hidrojen istasyonu kurmayı planlıyor. Badger yola girdiğinde, denklemin altyapı parçasının bu kadar kasvetli görünmemesi mümkündür.

Bir kere, Nikola aslında Badger’ı satışa sunmayı planladığında söylemedi. Ve başlangıç , kıta için sıfır emisyonlu kamyonlar inşa etmek için bir Avrupa nakliye şirketi ile anlaşmayı kilitlerken, şirketin kendi kendini sürdüren bir iş haline gelmeden önce uzun bir yolu var. O zaman bile, Badger gibi tüketiciye dönük bir aracı piyasaya sürmek için çok daha fazla paraya ihtiyaç duyacaktır.

Nikola şirketi, bu konu üzerine yaptığı bir açıklamada şunları söyledi;

Badger’ın sertifikalı parçalarını ve üretim tesislerini kullanarak başka bir OEM ile birlikte inşa edeceğiz.

Pille çalışan araçlar, gazla çalışan meslektaşlarından hala binlerce dolara mal oluyor ve karışıma hidrojen yakıt hücresi teknolojisi eklemek sadece bu boşluğu genişletecek.

Şu anda satışa sunulan seri üretilen elektrikli kamyonetler olmasa da, bu uzun sürmeyecek. Michigan şirketi Rivian, ilk elektrikli kamyonetlerini ve SUV’lerini bu yılın sonuna kadar teslim edecek.

Ford’un tamamen elektrikli bir F-150’si var ve General Motors, 2021’in sonuna kadar elektrikli bir Hummer kamyonet üzerinde çalışıyor. Tesla’nın çirkin Cybertruck’unun da o zamana kadar yola çıkması gerekiyor.

Badger’in pazara geldiğini gördüğümüzde büyük bir rekabetle karşı karşıya kalacaktır. Bu, Nikola’nın kamyonun potansiyeli hakkında büyük iddialarda bulunmasını engellemedi.

Şirket, bu konu üzerine yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

Badger, bir inşaat şirketinin ona atabileceği şeyleri ele almak üzere tasarlandı ve hem sürekli çekme, hem de menzilde piyasadaki tüm elektrikli kamyonetlerden daha iyi performans gösterecek şekilde tasarlandı.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At