Normal Bir Evi, Akıllı Ev Yapmak İçin En İyi Ürünler

Yazar: Sercan Mertyüz
Akıllı Ev

Günümüzde artık evler daha da akıllanıyor. Biz de bu duruma ayak uydurmak için sizlere Google Asistan ve Amazon Echo uyumlu en iyi akıllı ev ürünlerini listeledik.

Amazon ve Google, akıllı ev piyasasının büyük bir oranına hakim. Amazon’un sürekli genişleyen Echo akıllı asistan hoparlörü serisinin ötesinde, teknoloji devi aynı zamanda ev güvenliği girişimleri Ring and Blink ve Wi-Fi yönlendirici markası Eero‘ya da sahip. Ayrıca Ecobee ise akıllı termostat üretimi konusundaki maddi ihtiyaçlarını, Amazon aracılığıyla büyük ölçüde gideriyor.

İlginizi Çekebilir:  Tenet Filmi Ucu Açık Şekilde Ertelendi

Google’ın Yeni Akıllı Ev Girişimi

Google, Nest‘in sahibi ve bu yıl şirketi kontrol altına aldı. Bağlı olduğu cihazlarının çoğunu Google Nest Mini ve Google Nest Hub gibi Google Home‘dan, Google Nest‘e yeniden markalaştırdı.

Amazon ve Google’ın Akıllı Ev Piyasasındaki Marifetleri

Mevcut en iyi akıllı ev cihazları listemizde 11 ürün bulunmaktadır; Bunlar Amazon ve Google’a ait alt şirketler tarafından üretilen cihazlardır. Bu şekilde olması olumsuz bir durum teşkil etmiyor. Tam tersi sağlam aletler olmasını sağlayıp, kullanıcıya güven veriyor.

Google ve Amazon, popüler ses asistanları aracılığıyla çok fazla ihtiyaç duyulan organizasyonun akıllı ev kategorisine getirilmesi için bir taktiri hak ettiği kadar, akıllı ev endüstrisinde bu iki şirketten daha büyük bir ortaklığa sahip olan hiçbir şirket olmadığını unutmamakta fayda var.

Bu yazının amacı; Akıllı eve farklı bir şekilde bakmak ve en belirgin özelliklerden bazılarını çıkardığınızda, başka neler olduğunu görmek. Daha iyisi ya da daha kötüsü, Google Asistan ve Alexa uyumluluğundan tamamen bağımsız cihazlara bakarsak, son derece kısa bir liste olurdu.

Amazon Web Services ve Google Cloud gibi arka uç desteği kullanan ürünleri devre dışı bırakırsak daha da kısa olurdu. Bu yüzden tam kapsamlı ve uzun bir makaleye ilk adımımızı atıyoruz.

1. Apple HomePod

Apple HomePod - Akıllı Ev Ürünü
Apple HomePod – Akıllı Ev Ürünü

Apple’ın akıllı hoparlörü 2018’in başlarında mağazalara ulaştı. Akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için sınırlı da olsa üçüncü taraf Siri ses entegrasyonları mükemmel ve ses kalitesi de çok iyi. Stereo sesler oluşturmak için iki HomePod’u eşleştirin veya çok odalı ses için evinizde birden fazla HomePod ağı oluşturun.

HomePod’un piyasaya sürülmesinden bu yana geçen iki yıl boyunca Apple, fiyatını 2.390₺’ndan 2.047₺’na düşürdü ve rekabette kalmak için sürekli yeni özellikler ekledi.

Buna rağmen Apple HomePod, Apple’ın akıllı ev platformu HomeKit’e çok benziyor. HomePod, Amazon ve Google’ın sürekli büyüyen markalı akıllı hoparlörler ve diğer şirketlerle olan ortaklıklar dizisinin gerisinde ama hala “Alexa” veya “Hey, Google” komutuyla birçok entegrasyona sahip.

HomeKit ve HomePod ürünleri, üçüncü taraf entegrasyonunda oldukça yavaş ilerliyor. Çünkü bunun en önemli sebebi gelişmiş güvenlik.

Yine de, Apple‘ın gizlilik ihlallerine karşı bağışıklık sahibi olmadığı anlamına gelmez. Ancak Amazon ve Google başlıklarını düşündüğünüzde akıllı ev sistemlerine nispeten yaklaşmamış olarak düşündürdü. Bu, HomePod’u, özellikle kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda, akıllı hoparlörleri, biraz temkinli biri için iyi bir seçenek haline getirir.

İlginizi Çekebilir:  Xiaomi Mi Box S 4K Satın Alınmaya Değer mi?

2. Apple iPad (2019)

Apple iPad 2019
Apple iPad 2019

Apple iPad. Evet biliyorum. Arka arkaya iki Apple cihazı ve biri mobil bir tablet. Ancak CNET’ten Scott Stein, en yeni iPad’i 2019’da piyasaya sürülen 10.2 inç ekrana sahip olan bu tablet, 7. nesil model favori tablet listesinin en üstünde “bariz uygun fiyatlı bir seçim” olarak öneriyor.

iPad, iPhone ile aynı Ev uygulamasına sahiptir. Yani iPad’in daha büyük ekranında tüm akıllı ev cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Siri yerleşiktir, böylece okuma ışığını açmak veya oturma odası ışıklarını açmak için de ses komutlarını kullanabilirsiniz.

3. Netgear Orbi

Netgear Orbi - Akıllı Ev Ürünü
Netgear Orbi – Akıllı Ev Ürünü

Netgear, bu yeni Orbi Mesh Wi-Fi Sistemi ile 2016 yılında piyasaya sürdüğü açılış Orbi’den önemli bir fiyat farkı koydu. Orijinal modeli beğendik ama 2.739₺ fiyat etiketine sahipti. Üç yıl sonra Netgear yepyeni bir Orbi ile geri döndü. Bu sefer sadece 1.027 fiyat etiketi ile piyasayı etkilemeyi başardı.

Cüzdan yakmadan, 914 metre kareyi kapsayacak şekilde tasarlanmış, Alexa ve Google Asistan sesli komutlarıyla çalışan iki paketli bir Orbi sistemi elde edebilirsiniz.

Yakın mesafeden Orbi, testimiz sırasında sonuçlarda en yüksek hızları izleyerek, sinyal gücü yüksek olan ve daha pahalı olan Nest Wi-Fi ve Eero sistemlerine ayak uydurabilme yeteneği ile bizi etkiledi.

İlginizi Çekebilir:  Sonos Ace Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

4. TP-Link Kasa Smart Plug Mini Akıllı Ev Ürünü

TP-Link Kasa Smart Plug Mini - Akıllı Ev Ürünü
TP-Link Kasa Smart Plug Mini – Akıllı Ev Ürünü

Şimdiye kadar düşük bütçeli akıllı fişi göz ardı ettiyseniz, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Amazon‘da oldukça ucuza satılan 205₺’lik TP-Link Kasa Smart Plug Mini, günlük ev cihazlarını kontrol etmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.

Akıllı fişinizi bir duvar prizine bağlayın, ardından telefonunuzdan kolayca açma / kapama kontrolü için bir masa fanı, lamba veya başka bir küçük elektronik cihaz takın yada Alexa veya Google Asistan sesli komutuyla kontrol edin. Kasa Smart Plug Mini‘nin güvenilir performansına da değinmezsek olmaz.

Kasa Smart Plug Mini ayrıca, bir cihazı belirli bir zamanlamaya göre otomatik olarak kontrol edecek şekilde ayarlanabilir. Örneğin; Koridor yol lambanızın akşam saat 18.00 ile ertesi gün sabah 10.00 arasında yanmasını istiyorsanız, sadece uygulamaya gidin ve planlayın.

Wi-Fi bağlantınız yeterli olduğu sürece, TP-Link Kasa Smart Plug Mini cihazınız, sizin için cihazlarınızı kontrol edecektir. Böylece siz de daha önemli işlerinize odaklanabilirsiniz.

5. Wyze Bulb

Wyze Bulb - Akıllı Ev Ürünü
Wyze Bulb – Akıllı Ev Ürünü

Wyze Ampul için en iyi akıllı lamba demek yanlış olmayabilir. Sadece 54₺’na satılan bu ürün, Philips veya Lifx‘in ücretinin bir kısmı ama yine de testimizde en yüksek notu kazandı. Bu sadece inanılmaz değerini daha da etkileyici kılar.

Wyze‘nin akıllı ampulü, programlama fonksiyonu ve ayarlanabilir renk sıcaklığına sahip kısılabilir renkli bir LED’dir.

Wyze uygulamasını indirin, Wyze ampulünü takın ve sadece birkaç saniye süren basit bir kurulum adımlarını izleyin. Uygulama kontrollü aydınlatmaya sahip olmaktan sadece birkaç dakika uzaktasınız. Eğer ayarlamak için bir ses komutu kullanmak istiyorsanız, Wyze Bulbs Alexa ve Google Asistan ile dilediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

6. Honeywell Home T9 Smart Thermostat Akıllı Ev Ürünü

Honeywell Home T9 Smart Thermostat - Akıllı Ev Ürünü
Honeywell Home T9 Smart Thermostat – Akıllı Ev Ürünü

1.369₺ fiyat etiketine sahip Honeywell Home T9, özellikle sıcaklığı, nemi ve hareketi izleyen bir uzaktan kumanda sensörüne sahip olduğu için makul bir fiyata hoş görünümlü bir akıllı termostattır. “Akıllı Oda Sensörü” olarak adlandırılan, uzaklık sensörü iki adet “AAA” pil ile çalışır ve 200 metrelik bir menzile sahiptir.

Kurulumunuza ek sensörler eklemek isterseniz, her birinin fiyatı ise 273₺. Akıllı Oda Sensörü ile birlikte verilen T9‘u satın almak istemiyorsanız, sadece termostatın maliyeti ise 1.164₺.

Honeywell Home T9 Akıllı Termostatın kurulumu oldukça kolay. Uygulama, Wi-Fi’nize bağlanmasını ve uygulama ile eşleştirilmesini sağlamak için adım adım açıklamalı talimatlar sağlar. Her zaman olduğu gibi bu termostatın kendi ev kurulumunuzla veya nasıl çalışacağı hakkında herhangi bir sorunuz varsa bir elektrikçiye danışın.

Eğer her seferinde uygulamayı kullanmak istemiyorsanız, T9 termostat ayrıca Alexa ve Google Asistan sesli komutlarıyla da çalışır.

İlginizi Çekebilir:  Kalitesiz Samsung Galaxy Fold 2 Görseli Ortaya Çıktı

7. Arlo Pro

Arlo Pro
Arlo Pro

Önce can sıkıcı şeyleri sıradan çıkartalım. İki kameralı bir paket için 3.424₺ ödemeniz gerekiyor. Bu 3.424₺’lık kit, yönlendiricinize bağlamanız gereken gerekli bir Hub da içerir. Arlo, Hub’ın Pro 3 kameralarının Wi-Fi aralığını genişletmeye yardımcı olduğunu ve her kameranın şarj edilebilir bataryasının uzun bir ömre sahip olduğunu iddia ediyor.

Bununla birlikte Arlo Pro 3 en sevdiğim ev güvenlik kamerası. Hava koşullarına dayanıklıdır ve Wi-Fi ağınız ona ulaştığı sürece her yere gidebilir.

Tek şarjla aylarca dayanabilen çıkarılabilir ve şarj edilebilir bataryalara sahip. Ayrıca kameranın kendisinde potansiyel davetsiz misafirleri ve sevdiklerinizi korkutmak için yerleşik bir spot ışığı ve siren bulunuyor.

8. SimpliSafe Akıllı Ev Ürünü

Simplisafe Sale - Akıllı Ev Ürünü
Simplisafe Sale – Akıllı Ev Ürünü

Simplisafe, Vivint veya ADT gibi profesyonel güvenlik sistemleri ile Arlo Pro 3 kamera gibi bağımsız ev güvenlik cihazları arasındaki boşluğu doldurur. Kendiniz kurduğunuz eksiksiz, ölçeklenebilir bir ev güvenlik sistemidir.

1.568‘lik temel”güvenlik kiti, hub, tuş takımı, kapı / pencere sensörü ve hareket sensörü gibi temel özelliklere sahiptir. Gerektiğinde ekstra sensörler ve diğer cihazlar da sisteme rahatlıkla eklenebilir.

Aylık 171₺ karşılığında, uzak bir çağrı merkezinden profesyonel güvenlik kameralarını izleme gibi özellikleri kendiniz de kontrol edebileceğiniz Simplisafe uygulamasına erişim de elde edersiniz. Profesyonel güvenlik şirketlerinden farklı olarak Simplisafe,erken sözleşme fesih” ücreti ile gelmez ya da sizi bir sözleşmeye kilitlemez.

İptal etmeye veya taşınmaya karar verirseniz, sisteminizi yeni evinize taşıyabilir veya ek ücret ödemeden iptal edebilirsiniz.

Simplisafe’in güvenlik sistemi yakın zamanda bir tasarım revizyonu geçirdi ve bu da ürünü, gözlerdeki son versiyondan çok daha kolay hale getirdi. Genel olarak, bir ADT‘nin aksesuar seçeneklerini sözleşme yapmadan isteyen biri için ideal bir sistemdir.

İlginizi Çekebilir:  Android Tablete Windows 10 Kurmak

9. Arlo Video Doorbell

Arlo Video Doorbell - Akıllı Ev Ürünü
Arlo Video Doorbell – Akıllı Ev Ürünü

Pahalı (ama harika) Arlo Pro 3 aksine, 1.027₺ fiyat etiketine sahip Arlo Video Kapı Zili, akıllı bir kapı zili için makul fiyatlı. Arlo Video Kapı Zili, HD canlı video akışı, hareket uyarıları, gece görüşü ve iki yönlü ses de dahil olmak üzere tüm temel özelliklere sahiptir. Ayrıca 1:1 (Kare görüntü formatı) en boy oranında 180 derece ultra geniş bir görüş alanına sahiptir.

Kapı zili, hareket algıladığında veya birisi zili çalarsa, uygulamasını indirdiğiniz akıllı telefonunuza, kimin orada olduğunu görebilmeniz ve onlarla konuşabilmeniz için bir bildirim gönderir. Kapı zili, onlarla doğrudan konuşmak istemiyorsanız önceden kaydedilmiş mesajlarla cevap vermenize de olanak sağlar.

Bu kablolu kapı zili, Arlo Pro 3 kamera gibi yerleşik bir sirene sahiptir ve ayda 20₺’ndan başlayan isteğe bağlı Arlo Smart bulut abonelik planını sunar. Arlo Smart ile hareketin kişi mi, araba mı, hayvan mı yoksa kargo teslim edilen bir kargocu mu olduğunu belirten 30 günlük kaydedilmiş özel video klipler hazırlar ve size iletir.

10. August Smart Lock Pro Akıllı Ev Ürünü

August Smart Lock Pro
August Smart Lock Pro

1.568 ₺ olan Smart Lock Pro, Bluetooth özellikli bir akıllı kilittir. Bir eklenti Connect Wi-Fi modülü ile birlikte gelir. Böylece kilidinizi August uygulamasından Bluetooth menzilinin ötesinde de kontrol edebilirsiniz. Yale ile aynı şirkete ait olan August gibi diğer kilitler, bu model de mevcut çoğu sürgü üzerine uyarlanır ve basit bir kurulum sağlar.

Kilit ve bağlantı modülüne ek olarak, Smart Lock Pro kiti bir kapı sensörü ve “Door Sense” adlı bir özellik içerir. Bu özellik sayesinde, kapınızın açık veya kapalı olup olmadığını ve doğrudan telefonunuzdan kilitlenip kilitlenmediğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Uygulamanın kullanımı kolaydır. Kilidinizi kurmak için adım adım talimatları izleyerek, kapınızın açık veya kapalı olup olmadığını kontrol etmeye ve ayarlar menüsündeki kilidinizin özelliğini değiştirmeye kadar düşünülmüştür. August Smart Lock Pro, sesli asistan Alexa, Google Asistan ve Siri sesli komutlarını destekler.

11. Xiaomi Yeelight

Xiaomi Yeelight
Xiaomi Yeelight

Akıllı telefon ile kontrol edilebilen, parlaklık düzeyi, rengi değiştirilebilen ve enerji tasarrufu sağlayan akıllı LED lambalar düşen fiyatları ile günümüzde yaygınlaşmaya başladı. Xiaomi’nin dahili Wi-Fi modüllü E27 duylu akıllı LED lambası Yeelight sınıfının en uygun ve en kalitelisi diyebiliriz.

Xiaomi Yeelight’ın şuan ki fiyatı 130₺. Bu fiyata göre iddialı sözleri ile Xiaomi “11 yıl kullanım ömrü sunuyoruz” dedi. Rengi veya parlaklığı kontrol etmek için aynı evde olmak zorunda değilsiniz. Ürünün kullanım kılavuzu Çince, fakat üzülmenize gerek yok zaten Türkler olarak kullanım kılavuzu ne bilmiyoruz, şaka bir yana gayet kolay bir kullanımı olduğu için kılavuzu okumaya gerek yok. Ayrıca Yeelight, beyaz ışıkta ışık şiddetini 600lm olarak belirtiyor.

Yeelight Nasıl Kurulur?

Kurulumu ise, çok basit. iOS ve Android işletim sistemlerinde MiHome adlı uygulmayı indiriyoruz lakin bir kötü yanı var uygulamanın %90 İngilizce fakat %10’u Çince olarak çevirilmiş durumda. Uygulamayı indirdikten sonra sizden bir mi hesabı istiyor, kendimize hesap oluşturduktan sonra uygulamaya giriş yapıyoruz.

Telefonumuzun Wi-Fi bağlantısını açıyoruz ve MiHome uygulamasından yeni cihaz ekle diyoruz. Yeelight’ı seçerek kurulum aşamasına geçiyoruz. Kurulumun ilk adımında bağlı olduğunuz Wi-Fi’nin şifresini istiyor. İnternetinize bağlanıp ardından ağdan çıkıp Yeelight’ın kendi şifresiz ağına girmenizi istiyor. Girdiğinizde ise kurulum işlemi başlıyor. Kurulumda lamba evinizdeki mevcut kablosuz ağa bağlanıyor. Bağlantı tamamlandığında ekranda bir bildirim çıkacak.

Yeelight, MiHome uygulamasında aygıtlar bölümünde yer alıyor. Buradan lambaya girerek, aç-kapat, parlaklığı arttır-azalt renk sıcaklığını değiştir veya rengi değiştir gibi eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Önerilen Haberler

1 yorum

Turan 23 Ağustos 2020 - 21:18

Maşallah ayrıntılı bir makale olmuş. Baya işime yaradı teşekkürler.

Cevapla

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku