Ana Sayfa Popüler Haberler Ocean Infinity Robot Gemileri Geniş Ölçekte Kullanıyor

Ocean Infinity Robot Gemileri Geniş Ölçekte Kullanıyor

Yazar: Emirkan Karaduman
Ocean Infinity Robotlu Bot

Ocean Infinity isminde bir Amerikan firması, 2030 yılına kadar hedeflerini Dünya’nın tüm okyanus tabanını haritalamak olarak belirlediler.

Rakamlar hakkında tartışabilirsiniz, ancak küresel deniz tabanının %80’inde tamamen bilinmeyen veya modern bir ölçüm uygulanmamış olan bölgeler hala mevcut olduğunu unutmamak gerekir.

Uluslararası GEBCO 2030 projesi veri boşluğunu kapatmak için kurulmuş ve bunu gerçekleştirmek için bir dizi girişim duyurmuştur.

Ancak açık olan, bu çalışmanın çoğunun yeni teknolojilerden yararlanmak ya da en azından mevcut teknolojileri kullanmak zorunda kalacağıdır. Bu da Ocean Infinity‘den, okyanuslara giden robotlardan oluşan bir filo oluşturması haberini daha ilginç kılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Ocean Infinity şirketi, 2016 yılında kurulmuş yeni bir keşif ve anket şirketidir. Bu söz konusu şirket, Arjantin denizaltısı San Juan ve Güney Koreli dökme yük gemisi Stellar Daisy de dahil olmak üzere bazı yüksek profilli enkazlar bularak manşetlere taşındı.

Ocean Infinity’nin stratejisi her zaman en son donanım teknolojilerini ve bilgi işlem gücünü, bir sorunu çözmek için kullanmak oldu. Şirketin CEO’su Oliver Plunkett, bu nedenle Ölçeksiz Yüzey Gemilerine (USV) geçişin mantıklı bir adım olduğunu söylüyor.

CEO Oliver Plunkett, BBC News’e verdiği demeçte şunları söyledi;

Farklı boyutlarda 11 adet robot sipariş ettik. En küçükleri 21 metre ve en büyüğü ise 37 metre’ye kadar ulaşıyor. Bu gemiler, tamamen insansız olarak çalışacak ve karadaki kontrol merkezlerinden kontrol edilen okyanus ötesi yolculuklar gerçekleştirecekler.

Her biri, bir dizi sensör ve ekipmanla donatılmış olacak. Aynı zamanda deniz yüzeyinin 6.000 metre altında, okyanusun dibine kadar kontrol etmek için bağlı robotları yerleştirme yeteneklerine sahip olacaklar.

Tekneler, eksik nesneleri aramak için kullanılacak. Aynı zamanda boru hatlarını inceleyecek. Bu esnada ise telekom kabloları ve açık deniz rüzgar çiftlikleri için yatak koşullarını araştıracaklar. Armada’nın adı altında Ocean Infinity için robot filosunu yönetecek olan Dan Hook, navlun bile yapacaklarını söyledi.

Söz konusu gemilerin boyutları ile ilgili olarak 37 metre olacak bir geminin, aslında yaklaşık 60 tonluk güverte yüküne sahip olabileceği belirtiliyor. Kuzey Denizi gibi yerlerde lojistik hizmetlerine bakan söz konusu şirket, petrol ve gaz platformlarına konteyner taşıdıklarını da belirti.

Tekneye monteli, çok ışınlı eko-sirenle donatılmış her USV ile tekneler, küresel deniz tabanını, veri tabanına ekleme potansiyeline sahiptir.

Ocean Infinity Şirketinin Ürettiği Armada’nın Teknik Özellikleri:

Boyut ve AğırlıkHız ve Menzil
21 Metre (35 Ton) 12 Deniz Mili hız – 3.700 Deniz Mili menzil
37 Metre (120 Ton)12 Deniz Mili hız – 5.000 Deniz Mili menzil


İtiş gücü konusunda her iki boyuttaki geminin de dizel ve elektrik sistemi kullanacağı belirtiliyor. Bu durum ise büyük gemilere kıyasla daha az CO2 emisyonu anlamına geliyor.

Armada gemileri, İngiltere’nin Güney Sahili’nin Southampton bölgesinde yer alacak ya da en azından ana kontrol odası burada olacak. Teknelerin kendisi az sayıda bakım personeli ile birlikte dünya çapında konumlandırılacak.

Bir görev başlatıldığında, Southampton operatörü (Yada Austin, Teksas’ta aynı kontrol merkezindeki bir operatör) aracı limandan dışarı çıkaracak ve uydu bağlantıları aracılığıyla komuta ve durum bilincini koruyacaktır. Bir dizi yenilikçi deniz tabanı haritalama teknolojisi bulmaya çalışan Shell Ocean Discovery XPrize’dan zaten benzer bir şey gördük.

Bu durum, Akdeniz’de otonom bir anket denizaltısı kurup, Kuzey Denizi’nde ilk robot kargoyu çalıştırarak kimlik bilgilerini kanıtlayan Sea-Kit adlı 12m’lik bir USV idi.

Mürettebatsız gemilerin konuşlandırılmasındaki büyüme kaçınılmaz olarak, sürücüsüz araçlardan sorulanlara benzer şekilde güvenlikle ilgili sorular doğurmaktadır.

Bu filoyu yönetecek kişi olan Hook, konu hakkında şu açıklamada bulundu;

Bu yeni bir endüstri ve bunun sorumlu bir şekilde yapılması gerektiği mesajını aşmalıyız. Zaman alacak, ancak insanların grafiği okumak ve geceleri bir insanın yapabileceğinden daha iyi şeyleri aramak için bir robota güvenmesinin uzun sürmeyeceğine inanıyorum.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At