Ana Sayfa Donanım Playstation 5 Resmi Tanıtım Tarihi Açıklandı

Playstation 5 Resmi Tanıtım Tarihi Açıklandı

Yazar: Kağan Arcael
Playstation Görseli

Dünyanın en büyük iki oyun konsolundan birini üreten dev şirket Sony, Playstation 5 için resmi piyasaya sürülme tarihini açıkladı.

Resmi Sony PlayStation Japan internet sitesindeki bir yayınında, en yeni, en güçlü ve merakla beklenen yeni oyun konsolunun, 2020’nin sonunda piyasaya sürüleceği söyleniyor. Dünyaca ünlü şirket, söz konusu bu tarihin sadece Japonya için mi yoksa tüm dünya genelinde mi geçerli olacağını henüz belirtmiyor.

Dünyanın en büyük iki oyun konsolundan birini üreten ve yeni nesil cihazı üzerinde oldukça çalışan Sony’nin yeni konsolunun resmi isminin, herkesin zaten beklediği üzere Playstation 5 olarak belirlendiği, yayınlanan makale içerisinde açıkça görülüyor.

Şirket ayrıca, PS4’ün piyasaya sürüldüğü zaman yaptığı gibi PS5’teki yeni kontrolcü üzerinde birkaç değişiklik yapacağını da açıkladı. Playstaton Japan resmi internet sitesi üzerinde yayınlanan içerikte, PS4 kontrolcüleri üzerinde bulunan ve kullanıcılar tarafından pek sevilmeyen dokunmatik panelin, Sony’nin vaat ettiği üzere yeni nesil cihazdan kaldırılmasının istendiği konusunda bilgi sahibi olduklarını belirtiyor.

Playstation 5 Tamamen Kullanıcıya Odaklanıyor

Sony’nin bugün bahsettiği diğer büyük değişiklik, PS5’in kontrol cihazındaki birincil R2 / L2 tetikleyicilerinde yer alacak olan “Adaptif Tetikleyiciler” olarak adlandırdığı yeni bir teknolojidir.

Sony’ye göre geliştiriciler, yeni nesil cihazın kontrolcüsünde bulunan bu yeni tetikler için kullanılan yayların sertliğini ayarlayabilecek. Bu durum, kullanıcılara şu şekilde yansıyabilir; Örneğin bir tabancanın tetik sertliği ile bir sniper silahının tetik sertliği, bu yeni teknoloji sayesinde farklı olabilir. Böylece oyuncular, yeni kontrolcü ile daha bütünleşik ve sürükleyici bir oyun deneyimi yaşayabilir.

Ayrıca bir örnek daha vermek gerekir ise; Yeni kontrolcü ile otomobil kullanmak isteyen oyuncular, gaz ve fren sertliğini her otomobilde farklı şekilde hissedebilir. Böylece sürüş deneyimi gelişir, istendiği takdirde zorluk ve gerçekçilik hissiyatı arttırılabilir.

Bu Playstation 5 kontrolcüsünün sistemi, beklenen gelecek nesil Xbox denetleyicisi için alınan bir patente oldukça benziyor. Xbox oyun konsollarını üreten dünya devi Microsoft, 2019 yılın başında bu sisteme benzer bir patent almıştı.

Serinin son oyunu GTA 5’in yapımcısı Rockstar Games, oldukça uzun bir zamandır serinin yeni oyunu için PS5’i beklediklerini söylüyordu. Fakat geçtiğimiz günler içerisinde Grand Theft Auto 6 isimli dünyaca ünlü video oyununun tanıtım tarihini açıkladı. Bu açıklama üzerine gelen Playstation 5 haberleri, yeni nesil konsol hakkındaki haberlerin doğru olabileceğini kanıtlıyor.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At