Ana Sayfa Oyun Son Yıllarda Çıkan En İyi Oyunlar Listesi

Son Yıllarda Çıkan En İyi Oyunlar Listesi

Yazar: Kağan Arcael
God of War Görseli

Son 10 yılda çıkan video oyunlarında hikaye ve görseller inanılmaz boyutlarda. İşte son yıllarda çıkan en iyi oyunlar listesi.

Müzik, film veya televizyon söz konusu olduğunda, eski ve güzel günleri saklama eğilimine sahibiz. Eski eserleri veya sanatı, sanata düşkün kişiler alır, evinde muhafaza eder ve en iyi şekilde bakım yapar. Fakat söz konusu olay böyle işlemiyor. Son teknoloji ile yakından bağlantılı bir sanat formu olan video oyunları biraz farklıdır. Genellikle daha önce gelen oyunları unuturuz veya onları yeni bir şeylerle değiştiririz.

Buna rağmen, son 10 yılın (2010 yılı ve 2019 yılı arası.) yüksek kaliteli video oyunları açısından en iyilerinden biri olmadığını iddia etmek gerçekten delice olur. 2010’lar şimdiye kadar yapılmış en iyi video oyunlarından bazılarına ev sahipliği yaptı. Bu listedeki bazı oyunlar olmadan oyun piyasasını veya Steam kütüphanenizi hayal etmeye çalışın. Pek mümkün görünmüyor…

Bu liste, yüzlerce insan tarafından yapılar, açık dünya başyapıtlarından, küçük ve özel ekipler tarafından yapılan bağımsız oyunlara kadar, kendisine piyasada güzel bir yer bulmuş ve kaliteli olan video oyunlarını aktarmaya çalışıyor.

Mobil oyunlardan, MOBA tarzını benimseyen oyunlara kadar her oyunu değerlendirmeye çalıştık ki kesin bir sonuç elde edebilelim. Kesinlikle bu listenin bazı seçeneklerine katılmayacaksınız ve “en iyisi” hakkında başka fikirleriniz olacak. Ancak çoğundan aynı fikirde olduğunuzdan eminim.

NOT: Aşağıda gördüğünüz liste iyiden, kötüye veya kötüden, iyiye doğru giden bir sıralamaya sahip değil. Yani 1. sıradaki oyun en iyisi, sonuncu sıradaki oyun en kötüsü diye bir karşılaştırma yapmıyorum. Sadece listelemek adına her bir oyuna, liste içerisinde bir sıra verdim.

Son 10 Yılda Çıkan En İyi Oyunlar Listesi

1. Fortnite (2017)

Fortnite Görseli
Fortnite Görseli

Onu sev yada nefret et, Fortnite’ın popüler kültür üzerindeki etkisini inkar edemeyiz. Sahne gösterilerinden, dünyaca ünlü Hollywood filmlerine ve dünyaca ünlü müzisyenlere kadar herkesin bildiği, tanıdığı ve hatta bazılarının sıkça oynadığı bir oyundan söz ediyoruz.

Fortnite, tüm dünyada bir video oyunundan daha fazlası haline geldi. Oyun alanında bir konuşma noktası, gençlerin okuldan sonra takılabileceği bir yer.


2. The Witcher 3 (2015)

The Witcher 3 Görseli
The Witcher 3 Görseli

The Witcher 3, video oyunları için şimdiye kadar işlenen en iyi dünyalardan biri olmaya devam ediyor ve çoğu açık dünya RPG’sinin aksine, kesinlikle anlamlı yan görevlere bağlı. Bu oyunda hiçbir şey gereksiz hissetmiyor fakat bu kadar dolu hissettiren bir oyuna göre kocaman bir haritaya ve hikayeye sahip.

Bu oyun, görselleri, oynanış dinamikleri, hikayesi ve muhteşem haritası ile birlikte hiçbir zaman eskimeyecek, tam bir klasik olarak kalacak gibi görünüyor.


3. Mass Effect 2 (2010)

Mass Effect 2 Görseli
Mass Effect 2 Görseli

Diğerlerine göre kilometrelerce önce giden ve en iyi Mass Effect oyunu ve kısmen serinin en çekicisi. Çünkü serinin hikayesini en iyi anlatan oyun bu. Ragtag topluluğu, evreni kurtarmak için bir intihar görevinde uzaylıları öldürüyor. Mass Effect 2 ilginç karakterlerle ve mükemmel diyaloglarla dolu. Bu harika oyun, güzel bir dünya inşasıyla mümkün olmuş.


4. Bloodborne (2015)

Bloodborne Görseli
Bloodborne Görseli

Bloodborne, Dark Souls’un bir şans olmadığını kanıtlayan oyundu. Yazılım geliştiricilerinin yeteneği, aynı sihir numarasını iki kez yapmalarına rağmen bizi etkilemeleri ile ortaya çıktı. Dark Souls’takiler kadar yoğun dünyalar yaratma yeteneğine sahip, farklı ama aynı derecede ödüllendirici hissettiren savaşlarla hepimizi etkilediler.5. Skyrim (2011)

Skyrim Görseli
Skyrim Görseli

2011’de Skyrim ve Dark Souls gibi efsanevi iki oyunun birbirinden sadece 2 ay arayla piyasaya sürüldüğüne inanabiliyor musunuz?!

O zamanlar “Kara Ruh” konsepti, kapsam olarak küçüktü fakat bir okyanus kadar derindi. Skyrim, Dark Souls’un karmaşık mücadelesinden yoksundu ama yine de genel olarak çok derin ve uzun bir oyundu. Muhtemelen, oyunun geliştiricisi olan Bethesda şirketinin bugüne kadarki en büyük başarısı.


6. Red Dead Redemption (2010)

Red Dead Redemption Görseli
Red Dead Redemption Görseli

Rockstar Games, daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir şeyi yaptı ve inanılmaz bir oyun dünyası yarattı. Bu dünya o kadar etkileyici ve sıra dışı gelişmiş seviyedeydi ki herkes keşfetmek ve yaşamak istiyordu. Red Dead Redemption, sessiz anlarda öne çıkan bir oyundur.

Her nasılsa atımız için yiyecek aramak adına otların arasında dolaşmayı bile eğlenceli kılan bir oyundan bahsediyoruz. Red Dead Redemption serisi, detaylara gösterdiği özen nedeniyle başarılı oluyor.


7. Portal 2 (2011)

Portal 2 Görseli
Portal 2 Görseli

Var olan her yönüyle düzgün şekilde mükemmel video oyunlarından biri olan Portal 2, bir bulmaca oyunudur ve kendi kategorisinin en iyilerindendir. Bu bir hikaye ve mükemmel bir diyalog sistemiyle anlatılıyor.

Piyasadaki diğer birçok oyunun aksine her zaman tekrar oynamaya değer bir oyun.


8. Minecraft (2011)

Minecraft Görseli
Minecraft Görseli

Minecraft, yeni nesil bir çocuk için LEGO’dur diyebiliriz. Kültürel etkisi oldukça büyük. Zamanında LEGO, koca bir nesil içerisinden birçok yaratıcı ve mühendis yetiştirilmesine yardımcı oldu. 2010’larda ise bu görevi Minecraft devraldı. Oyunu halen oynayan milyonlarca çocuk, genç ve yetişkin üzerindeki etkisini ölçmek neredeyse imkansız.


9. The Last of Us (2013)

The Last of Us Görseli
The Last of Us Görseli

Oyun geliştiricisi Naughty Dog, güçlerinin mutlak zirvesini bu oyun ile gösterdi. The Last of Us oyunu, ağır ve acımasız bir girişten sonra gerçekten eşsiz ve güçlü bir kıyamet sonrasında geçen hikayeyi anlatır. Oyun, dünyanın en iyi hikayeye sahip oyunları arasında yer almaktadır.


10. God of War (2018)

God of War Görseli
God of War Görseli

Efsanevi God of War serisi, zaten yıllardır iyi bir oyun serisi olarak bahsedilmekteydi.  Fakat 2018 yılında çıkan bu oyun, hikayeyi sıfırdan yeniden inşa etmeyi seçti. Savaş Tanrısı‘nın ölçekte kitlesel fakat temelde kişisel olabilecek büyük hikayesini anlatıyor.

Bu oyun, AAA (Triple A kategorisi, en üst seviye.) video oyunlarının sınırları zorladıklarında neler başarabileceklerine harika bir örnek.


Bana ve hatta bütün dünyanın büyük bir çoğunluğuna göre 2010’lu yıllarda çıkan en iyi oyunlar bunlar.  Tabii aklıma gelmeyen veya gözümden kaçan birkaç oyun olması muhtemel.

Peki siz bu liste hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer eklemek istediğiniz oyunlar var ise aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At