Twitter, Hackerlerın 8 Hesaptan Veri İndirdiklerini Söylüyor

Yazar: Sercan Mertyüz
Twitter

Ele geçirilen veriler, direkt tweetleri ve hesap ayrıntılarını içeriyor. Twitter, bu hesapların doğrulanmadığını söyledi.

Twitter, Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Barack Obama ve Microsoft Kurucusu Bill Gates de dahil olmak üzere yüksek takipçi sayısına sahip kullanıcıların hesaplarını ele geçiren bilgisayar korsanlarının bu hafta bir Bitcoin dolandırıcılığını tweetlemek için her hafta sekiz hesaptan veri indirdiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Disney, Facebook Reklamlarına Harcadığı Parayı Azalttı

Twitter ve Sahte Tweetler

Çarşamba günü, Demokratik Cumhurbaşkanlığı adayı Joe Biden‘in hesabından atılan bir tweette, belirli bir adrese gönderilen Bitcoin miktarının iki katına çıkarılmasını teklif etti. Tiden, Biden‘ın kripto para birimi aracılığıyla “Toplumun parasını topluma geri veriyordu.” dedi.

Benzer tweet’ler eski Başkan Barack Obama,eski New York Belediye Başkanı ve bir zamanlar Cumhurbaşkanlığı adayı Mike Bloomberg‘in hesaplarından da gönderilmişti. Cumhurbaşkanı için aday olma fikriyle yanıp tutuşan rap sanatçısı Kanye West‘in açıklaması da teklifte bulunur nitelikteydi.

Şirket, hesapların kime ait olduğunu söylemedi ancak bu kullanıcıların doğrulanmadığını belirtti. Obama, Gates, Tesla CEO’su Elon Musk ve rap sanatçısı Kanye West gibi kişilerin hesaplarının güvenliği ihlal edildi. Diğer önemli kullanıcılar ise Twitter hesaplarını doğruladı.

Olası Tehtitler ve Alınması Gereken Önlemler

Harvard Üniversitesi Shorenstein Medya, Politika ve Kamu Politikası Merkezi araştırma direktörü Joan Donovan, Çarşamba günkü hack’in Twitter’ın açıklamalarının herkesin inancını sarsması gerektiğini söyledi. Tweetler, özellikle yüksek takipçili hesaplardan gelirken, bağımsız olarak doğrulanmalıdır. Aksi takdirde, bilgisayar korsanları kriz anında uluslararası çatışmaya girebilirler.

“Bu noktada Twitter’daki herkesin, her şeye nasıl inanabildiğini anlamıyorum. Her şey sorgulanmalıdır.”

Twitter Support

Twitter’ın saldırıya verdiği yanıt milletvekillerini tatmin etmedi.

Bir kullanıcıya göre Twitter’ın dahili araçlarını gösteren katman kaldırıldı. Bilgisayar korsanlarının, dahili araçların ekran görüntülerini nasıl elde ettikleri ise belirsiz.

İlginizi Çekebilir:  Disney, Facebook Reklamlarına Harcadığı Parayı Azalttı

Saldırganların ne kadar süredir sistemde olduklarını veya amaçlarını bilmiyoruz, ancak platform güvenliği için önemli miktarda güvensizliğe neden olduklarını biliyoruz. “dedi. Umarız soruşturmada, saldırının arkasında kimin olduğu ortaya çıkar.

Milletvekilleri cevap istiyor. Missouri’den bir Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, Twitter’a, soruşturmada yardım etmesi için Adalet Bakanlığı’na ve FBI’a ulaşmasını önerdi.

Bu haftanın başlarında yapılan bir Twitter hack’i sinir bozucu bir gerçeğin altını çizdi: Amerika’nın en üst düzey politikacılarının bazılarının hesapları bile güvende değil.

Önerilen Haberler

6 yorumlar

Haktan 23 Temmuz 2020 - 13:35

Hacki Türkler yaptı diyorlar.

Cevapla
Sercan Mertyüz 24 Temmuz 2020 - 00:34

Hacker ların isimlerini twitter vermemeyi tercih ediyor sızıntı olur ve isimler ortaya çıkar ise bu paylaşılır takipte kal 😉

Cevapla
Derya 24 Temmuz 2020 - 00:33

Şifrelerinizi değişitirin diyolar yapalımmı onu?

Cevapla
Sercan Mertyüz 24 Temmuz 2020 - 00:36

Şifre değiştirmek geçici bir çözüm ama ikili doğrulama yapmak hackerların baş düşmanı

Cevapla
Mehmet Öz 28 Temmuz 2020 - 08:18

Merhabalar, twitter kullanıcıları söylesin diye yaptırım uygulanıyormuş doğru mu ?

Cevapla
Sercan Mertyüz 29 Temmuz 2020 - 13:12

Sanmıyorum, tahminimce olayın üstünü kapatmış durumdalar neredeyse.

Cevapla

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Eğer bu konuda hiçbir seçeneğe tıklamazsanız, kabul ettiğinizi varsayacağız. KABUL ET Ayrıntıları oku