Ana Sayfa Popüler Haberler Windows 10X İşletim Sistemine İlk Bakış

Windows 10X İşletim Sistemine İlk Bakış

Yazar: Emirkan Karaduman
Windows 10x İşletim Sistemi

Windows 10X işletim sistemi bugün yayınladı ve çift ekranlı cihazlar için yeni işletim sistemini bugün deneme şansımız oldu.

Microsoft, geliştiricilerden bir şey istiyor; Yeni mobil platforma özel Windows sürümünün sahip olduğu uygulama ve programların, cihazlar bu yıl piyasaya sürülmeden önce optimize olmasını hedefliyor. Bu neden doğrultusunda başlatılan Windows 10X geliştirici sürümü, deneme süresi sonlandırılmadan önce Windows 10X‘e erken bir bakış atma imkanı sunuyor.

Windows 10X, gelecekteki cihazlar için temizlenen Windows 10‘un biraz daha modern ve mobil cihazlara daha uyumlu bir sürümü olacak.

Windows 10X yalnızca katlanabilir ve çift ekranlı donanılmara sahip cihazlar için tasarlanmıştır. En büyük değişikliklerden biri yeni Windows 10X başlat menüsü. Artık Windows 10, Windows 8 ve Windows Phone‘da bulunan animasyonlu canlı sistemi içermiyor fakat bunun yerine son moda tasarım çizgilerine uygun, daha basitleştirilmiş bir görünüm içeriyor.

Windows 10X Yeni Bir Başlat Menüsü ile Geliyor

Windows 10X Başlat Menüsü, sabitleyebileceğiniz uygulamalar ve son belgelerin bir listesini içerir. Şu anda Windows 10’da mevcut olandan daha çok, bir görev başlatıcısı gibi görünüyor. Bu yeni başlat menüsü ile uygulamaları, belgeleri ve hatta web sitelerini arayabilirsiniz. Bu yeni başlat menüsü, temel ses girişini de destekler. Windows’un sesli asistanı olan Cortana, Windows 10X‘in ayarlar bölümünde bile bulunamıyor.

Yeni bir başlat menüsünün yanı sıra Windows 10X, Windows 10‘a çok benziyor. Görsel olarak seçim yapabileceğiniz karanlık ve aydınlık modlar var. Ancak Windows 10X’teki en büyük arayüz değişiklikleri, uygulamalarla çoklu görev yapma sisteminde bulunabilir.

Microsoft Windows 10X Başlat Menüsü
Microsoft Windows 10X Başlat Menüsü

Windows 10’un aksine, ekranın herhangi bir yerine, bir uygulama yerleştirilemiyor olması. Uygulamalar, aynı iOS ve Android mobil cihazlar gibi varsayılan olarak tek bir ekranda açılır. Çift ekranlı cihazlarda, bir uygulamayı iki ekrana birden yaymak istiyorsanız; Bir fare ile iki ekrana sürükleyebilirsiniz.

Microsoft ayrıca çoklu görev için hareketleri kullanıyor. Bunların bazıları Windows 10 ve Windows 8‘de bulunanlara oldukça benziyor. W10X‘te zaman zaman dokunması zor olan uygulamayı küçültme ve kapatma düğmeleri var.

Hareketlerden bahsetmişken; Görev çubuğundaki Başlat menüsüne veya çalışan uygulamaların listesine erişmek için ekranın altından, yukarı doğru kaydırmak gerekiyor. Ayrıca ses, parlaklık, Bluetooth, ekran döndürme kilidi ve diğer ayarlara hızlı erişim içeren görev çubuğundan güncellenmiş bir Eylem Merkezi‘ne erişebilirsiniz.

Windows 10X üzerinde çalışan uygulamaları görmenizi sağlayan Görev Görünümü de güncellendi ve uygulamayı belirli bir ekrana çağırmak için kullanabilirsiniz. Eski Windows masaüstüne veya Dosya Gezgini‘ne alışıksanız haberiniz olsun; Her ikisi de Windows 10X’te kayboldu.

Windows 10X’te masaüstüne sağ tıklarsanız, ayarlarda bir arka planı değiştirme yeteneği ile karşılaşırsınız ve burada hiçbir uygalama simgesi veya belge saklanmaz.

Benzer şekilde geleneksel Dosya Gezgini, Windows 10X kullanıcılarını içerik kitaplıklarına yönlendirecek ve dosya aktarımları için harici cihazları destekleyecek modern bir Dosya Gezgini ile değiştirildi.

Windows 10X içindeki diğer yeni ekleme Wonder Bar‘dır. Bir donanım klavyesinin üstüne veya altına oturacak veya işletim sistemindeki yazılım klavyesinin bir parçası olarak görünecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik, Apple’ın Touch Bar‘ına benzer ve GIF veya emoji gibi zengin giriş seçenekleri veya bir yazılım izleme dörtgeni sunar.

Emülatörde şu anda hala oldukça basit ve bunun için optimize edilmiş uygulamalar olmadan test etmek çok zor. Microsoft, burada uygulamalardan veya Netflix gibi çok kullanılan uygulama geliştiricilerinden görünen ortam bilgilerini, Wonder Bar‘a yerleştirmek için “Resim içinde resim” desteğinden yararlanıyor.

Her Zaman Üstte” moduna sahip olan Windows Hesap Makinesi gibi uygulamalar bile buraya yerleştirilebilir. Bu durumun, Windows 10X’in gerçekten ilginç bir parçası olduğunu düşünüyorum ancak geliştiricilere gerçekten takılıyor ve kullanışlı hale getiriyor.

Genel olarak şu anki erken durumundaki Windows 10X, Windows 10’un daha rafine ve modern bir sürümü gibi hissettiriyor. Şu anda temel bir emülatörde çalışıyor çünkü bu işletim sistemini henüz deneyebileceğimiz bir cihaz bulunmuyor. Microsoft, söz konusu işletim sistemini bu yılın sonuna kadar yayınlamayı planlamıyor.

İşletim Sisteminin Değişikliklerini Görmek İçin Derine İnelim

Microsoft, Windows 10X çalışmalarının bir kısmını söz konusu emülatörle halka açık tutuyor. Büyük değişikliklerin çoğu, işletim sisteminin derinliklerinde ve kaputun altında barındırılıyor. Bunlar, W10X güncellemelerinin 90 saniyeden daha kısa sürede indirilmesine ve tamamlanmasına izin veren uygulamaların, işletim sisteminin ve sürücülerin ayrılmasını içerir.

Microsoft ayrıca win32 uygulamalarını hafif bir sanal makinede çalıştırmak için kap teknolojisini de içeriyor . Microsoft’un kapsayıcısı, eski uygulamaların pil ömrüne isabet ve uygulamaların ekranlarda görüntülenme şekli de dahil olmak üzere çift ekranlı cihazlarda doğru şekilde davranmasını sağlamak için kullanılır. Bu yeni yaklaşım, bazı geliştiricilerin üzerinde çalışması gereken bazı uygulama uyumluluğu sorunlarının olacağı anlamına gelir.

Geliştiriciler, Windows 10X’i kullanmaya devam ettikçe, işletim sistemi için yeni animasyonlar ve tasarım değişiklikleri göreceğimiz aşikar. Geliştiriciler daha fazlasını keşfettikçe, önümüzdeki günlerde de bu gelişim devam edecek. Ancak Mayıs ayında şirketin Build Geliştirici Konferansı‘nda Microsoft’un Windows 10X ile olan tutkuları hakkında çok daha fazla şey öğrenmeyi umuyoruz.

Her iki durumda da bu Windows 10X emülatöründe daha fazla sır keşfedersek, bunları paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At