Ana Sayfa Sosyal Medya YouTube Premium ve YouTube Music Artık Türkiye’de

YouTube Premium ve YouTube Music Artık Türkiye’de

Yazar: Eren Coşkun
YouTube Premium ve YouTube Music Artık Türkiye'de

Google tarafından geliştirilen ve uzun süredir aktif olan ancak Türkiye’de kullanımda olmayan YouTube Premium artık Türkiye’de!

Öncelikle YouTube Music‘ten bahsedelim; YouTube Music, Spotify ve Apple Music tarzı aylık ücreti olan, aile paketi seçeneği ve ilk 3 ay ücretsiz olması gibi özellikleri ile diğer müzik platformlarına oldukça benziyor.

YouTube Premium sayesinde elde ettiğiniz YouTube Music içerisinde hiçbir reklama maruz kalmıyoruz. Yani kısacası reklamsız bir şekilde rahat rahat şarkılarımızı ve müzik kliplerimizi indirebiliyoruz.

TeknoBaze olarak, YouTube Music’in ayrıntılı bir incelemesini ve karşılaştırmasını hazırlıyoruz. Çok yakında yayınlanacak olan inceleme ve karşılaştırmaya, kısa süre sonra buradan ve ana sayfamızdan ulaşabileceksiniz.

YT Music’i Bir Kenara Bırakıp, YouTube Premium Sistemine Göz Atalım

Öncelikle fiyatına göz atalım; Ekip olarak bir Android ve bir de iOS cihazdan yaptığımız testlerin henüz başındayken bir farklılık gözümüze çarptı. Bir Android cihaz üzerinden gerçekleştirdiğimiz YouTube Premium testlerinin başlangıcında, sisteme dahil olmak için yaptığımız ödeme işleminin fiyatı, iOS’e göre daha ucuz.

YouTube Premium için Android için verdiğimiz ücret, aylık 16,99 TL olarak görünürken, iOS için yaptığımız ödeme tutarı aylık 22,99 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Tabii ki ilk 3 ay hiçbir ücret ödemeden, ücretsiz bir şekilde iki cihazda da hizmetleri tamamıyla kullanmaya başladık fakat 3 ay sonra, iki cihazın da ödemesi gereken aylık ücret, birbirinden farklı görünüyor.

YouTube Premium Bize Neler Kazandırıyor?

YouTube Premium, standart ve yıllardır bildiğimiz klasik YouTube sistemini, birkaç yeni özellik ve rahatlık ile birlikte, ücretli hale getiren bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

YT Premium’un öne çıkan birkaç güzel özelliği şu şekilde;

Artık YouTube videolarını, istediğimiz mobil cihazlarımıza ücretsiz bir şekilde indirebiliyoruz. Bu YouTube videosu indirme sistemi, YouTube için çok gerekliydi ve çok süre önce gelmesi gereken bir özellikti.

İncelememize göre YouTube üzerinden video indirmek, oldukça kolay ve anlaşılır. Açıkçası bunu, YouTube Premium sisteminin en iyi özelliği olarak adlandırabiliriz. Çünkü çoğu kişi, kablosuz internet olanağı olmadan rahatça video izleyemiyor. Mobil veri harcamak yerine YouTube Orijinal içeriklerini ve normal YouTube videolarını telefonuna depolayıp, istediğiniz yerde, internet paketiniz olmadan veya internet sinyalinin çekmediği bir konumda olmadan rahat rahat izleyebilirsiniz.

Ayrıca bir diğer özelliği ise YT Premium kullanıcılarının, hiç reklam görmeyecek olması. Bu sayede adblock vs. gibi kötü yazılımları kullanmaktan kurtulup, mobil cihazlarda ve masaüstü cihazlarda rahatça reklamsız YouTube deneyiminin keyfini çıkartabileceğiz.

YouTube Orijinal İçerikleri

YouTube, standart videolar yerine, Premium kullanıcılar için özel ve genellikle standart YouTube videolarından daha yüksek bütçeli bazı dizi, belgesel ve özel serileri izleyebilmenize olanak sağlıyor.

YouTube Premium‘un aile paketi olarak da bir seçeneği var. Bu seçenek sayesinde 6 kişi birden YouTub Premium ve YouTube Music kullanabiliyor. Yani Netflix ve Spotify gibi klasik aile hesabı mantığını kullanarak istediğiniz şekilde daha az ücret ödeyerek, aynı hizmetlerden ailecek faydalanabiliyorsunuz.

YT Premium’un, Türkiye’ye gelmesi aslında büyük bir gelişme ancak insanların kafasında fazlasıyla soru işareti oluşturuyor;

Söylediğimiz gibi; YT Premium kullanıcıları, reklam görmeyecekler. Peki bu durum, reklamlar üzerinden para geliri elde eden Türkiye’deki içerik üreticilerini nasıl etkileyecek? Bu sistemden sonra bildiğimiz ve sevdiğimiz Türkiye’deki birçok içerik üreticisinin gelir idaresi nasıl olacak ve gelirlerinde düşüş yaşayacaklar mı?

Peki sevdiğimiz içerik üreticileri, YT Premium’un reklam göstermemesi yüzünden gelirlerinin düştüğünü fark edip, Premium içerik üreterek, aradaki açığı kapatmaya mı çalışacak?

Fiyatlarla ilgili küçük bir tablo hazırladık. Tabii ki karşılaştırılan uygulamaların temel içerikleri farklı fakat iki platform da video içerik kategorisinde bulunduğundan, küçük bir karşılaştırma yapmayı düşündük.

YouTube Premium Fiyat Karşılaştırma Tablosu:

 YouTube PremiumNetflix
Ücretsiz KullanımYeni hesap için ilk 3 ay ücretsiz. Yeni hesap için ilk 1 ay ücretsiz.
Normal ÜcretlendirmeAndroid: 16,99 TL – iOS: 22,99 TL17,99 TL
Aile Paketi Ücretlendirme25,99 TL41,99 TL (4 kişi, 4K çözünürlük)
Öğrenci Paketi ÜcretlendirmeBulunmuyor.Bulunmuyor.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir

2 yorum

Nezqax Temmuz 19, 2019 - 3:18 am

Vay be. Bunu çok bekliyodum

Geri dön
Utku Temmuz 19, 2019 - 3:24 pm

Spotify varken bunu kullanan var mı acaba

Geri dön

Bir Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerez sistemi kullanmaktadır. Eğer bir görüş belirtmezseniz kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Tamamına Göz At